سه‌راهی پیش‌روی تهران‌-واشنگتن

۴ دهه بحران بین ایران و آمریکا، با روی کار آمدن دونالد ترامپ شدت و حدت بیشتری به خود گرفت؛ ترامپ جمهوریخواه که در ماه نوامبر یک بار دیگر شانس خود را برای ماندن در کاخ سفید محک خواهد زد، با خروج از برجام و تحمیل سیاست فشار حداکثری علیه تهران و همچنین اقداماتی همچون قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی یا ترور سردار قاسم سلیمانی در عراق، ورق جدیدی از روابط را بین دو کشور گشود.

 اکنون با توجه به این سطح از خصومت بین ایران و آمریکا این پرسش مطرح است که اگر ترامپ دوباره رئیس‌جمهور شود روابط دو کشور به چه سمتی می‌رود و اگر جو بایدن دموکرات بیاید آیا می‌تواند روابط را به سطح مطلوب‌تری هدایت کند. 

دکتر رحمن قهرمانپور، پژوهشگر ارشد مسائل بین‌الملل در پاسخ به «اکو ایران»  به بررسی چشم‌انداز سه مسئله مهم بین تهران و واشنگتن یعنی «برجام، جنگ و مذاکره» پرداخت. او می‌گوید حتی اگر بایدن هم بیاید برجام به شکل قبل بازنمی‌گردد و طرفین تلاش می‌کنند که توافق جدیدی شکل بگیرد که البته این توافق جدید نیز اما‌‌و‌اگرهای خود را دارد. در مورد گزینه جنگ نیز قهرمانپور تاکید کرد که با توجه به سیاست آمریکا برای کاهش حضور در خاورمیانه، احتمالا این کشور وارد یک درگیری نظامی جدید در این منطقه نخواهد شد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد