۴۱ سال پس از انقلاب دوم| بایدن و ترامپ؛ انتخاب بین بد و بدتر

۱۳ آبان برای ایرانیان روز خاصی است. روزی که در سال ۱۳۵۸ دانشجویان خط امام اقدام به تسخیر سفارت آمریکا کردند تا نقطه عطفی در رابطه ایران و آمریکا ثبت کنند.

 حال ۴۱ سال بعد، ۱۳ آبان از یک زاویه دیگر برای ما مهم است؛ انتخابات آمریکا با روز قطع ارتباط دیپلماتیک با این کشور، مصادف شده است. تحریم‌های یکجانبه در طول سال‌های اخیر، اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده و به شکل مستقیم بر زندگی مردم اثر گذاشته است. همین مسئله باعث شده تا انتخابات امسال برای جامعه ایران، از اهمیت بسزایی برخوردار شود، مسئله‌ای که در نظرسنجی‌های رسمی نیز خود را نشان داده است. 

به نظر، تصور غالب مردم این است که بایدن گزینه مطلوبی برای آینده کوتاه‌مدت ایران به حساب می‌آید. مهمترین دلیل برای چنین برداشتی، بازگشت آمریکا به برجام است. اما این نظر یکسان تمام تحلیلگران ایرانی نیست. آنها هم بین ایران و آمریکای بایدن چالش‌هایی می‌بینند و هم معتقدند برخی مسائل را ابتدا باید در داخل حل کرد. ویژه‌برنامه «اکوایران» با حضور ۳ تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی، احمد زیدآبادی، ابراهیم متقی و رحمن قهرمان‌پور، آینده سیاسی ایران پس از انتخابات آمریکا را زیر ذره‌بین می‌گیرد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد