به گزارش اکوایران، مرحله اول کنکور سراسری 1403 امروز با رقابت بین داوطلبان رشته‌های ریاضی و انسانی آغاز شد. در مرحله اول کنکور در مجموع یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۵۱۸ داوطلب ثبت‌نام کردند که ۶۳ درصد آنها زن و ۳۷ درصد مرد هستند، بیش از ۹۷۰ هزار داوطلب نیز کارت شرکت در آزمون را دریافت کردند. 

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزایش سهم تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ یکی از مهم ترین تغییرات آزمون امسال در مقایسه با سال گذشته است.

شب گذشته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با حضور در یک برنامه تلویزیونی در اظهاراتی از دستگاه‌های تقلب یاب خبر داده و گفته، تعدادی کلاهبردار به صورت ناجوانمردانه سعی می‌کنند از مردم پول بگیرند، از داوطلبان خواهش می‌کنم که به این افراد پول ندهند. 

براساس اظهارات عبدالرسول پورعباس، در پرونده‌هایی نیز باندهای کلاهبردار از داوطلب و خانواده اش اعتراف گرفته‌اند و با این اعترافات آنها را تهدید کرده‌اند، ۱۹ هزار نفر را رصد کردیم که کانال‌های مدعی تقلب را ترک کردند.

رئیس سازمان سنجش به داوطلبان کنکوری توصیه کرده که این کانال‌ها را تا زمان برگزاری کنکور ترک کنند، زیرا اگر با استفاده از آشکارسازها متوجه تجهیزات بین داوطلبان شویم حتی اگر از تجهیزات استفاده نکنند هم متخلف محسوب می‌شوند. 

پورعباس اظهار کرده که تجهیزات هندزفری و موبایل واره در قالب تبانی خریداری شده و جاسازی شده و روز گذشته مسئولان دو کانال بزرگ با ۵۰ هزار فالوئر دستگیر شدند. 

به گفته رئیس سازمان سنجش، خریداری تجهیزات به این دلیل تخلف محسوب می‌شود که تعداد زیادی از داوطلبان رفتند تجهیزات هندزفری و موبایل واره خریده‌اند. این دستگاه‌ها در قالب تبانی خریداری شده و جاسازی شده است.

براساس اظهارات پورعباس، داوطلب در ابتدایی که وارد حوزه می‌شود، به محض روشن شدن آن توسط دستگاه‌های ما سیگنال‌ها دریافت و صورت جلسه می‌شود.

معاون وزیر علوم تاکید کرده که برخی از افراد به دکتر مراجعه کرده‌اند و ابزارهای جاسوسی برای کنکور را در بدن کار گذاشته‌اند. حتی قبل از فرآیند آزمون هم اگر داوطلب این ابزارها را داشته باشد متخلف محسوب می‌شود و از آزمون محروم می‌شود. 

به گفته پورعباس، این موبایل واره ها ابزار جاسوسی هستند و اگر خریداری شود؛ یعنی شبکه ای پشت این موضوع است. موبایل ساده ای نیست که بتوان آن را یک تخلف محسوب کرد.

براساس اظهارات رئیس سازمان سنجش، عده‌ای اجیر می‌شوند که به محض توزیع سوال در جلسه آزمون، با ابزارهای جاسوسی از سوال عکس بگیرند، با توجه به تمام تمهیداتی که در نظر گرفته شده است امکان ندارد که تا قبل از بازشدن در مخزن هیچ انسانی با سوالات تماس داشته باشد. تا ساعت ۸ صبح که سوالات در قرنطینه است هیچ امکانی برای دسترسی به سوال وجود ندارد، اما ما می‌دانیم که عده‌ای اجیر می‌شوند که به محض توزیع سوال در جلسه آزمون، با این ابزارهای جاسوسی از سوال عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند و در بیرون عده‌ای این سوالات را حل کنند.

پورعباس گفته که پارسال سه نفر سه صفحه را عکس گرفتند و در عرض چند دقیقه دستگیر شدند. ممکن است عکسی بیرون بیاید؛ اما پاسخی به حوزه نمی‌رود. همه دستگاه‌های مخابراتی را پارسال کشف کردیم و امسال هم با دستگاه‌های آشکارساز تمام حوزه‌ها را پوشش می‌دهیم.

براساس اظهارات رئیس سازمان سنجش، اگر داوطلبی در جلسه آزمون گرفتار شود متخلف محسوب می‌شود، مجرمان با متخلفان متفاوت هستند و پلیس فتا وقتی افراد شبکه‌های متقلب را دستگیر می‌کند آنها با یک تا ۵ سال زندان مواجه خواهند بود. 

کنکوری‌ها فرصت جبران دارند

در حاشیه بازدید امروز بازدید وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش از حوزه برگزاری نوبت اول آزمون سراسری، محمدعلی زلفی‌گل اظهار کرده که نتیجه دو سال کنکور که چهار نوبت است برای داوطلبان لحاظ می‌شود، داوطلبان می‌توانند از نمره بهتر خود استفاده کنند. 

وزیر علوم تاکید کرده که نتیجه نهایی کنکور تلفیقی از سوابق تحصیلی و نمره کنکور است، داوطلبان اضطراب نداشته باشند زیرا فرصت جبران دارند.