به گزارش اکوایران- بازی ماهی مرکب با الهام از یک سریال محبوب تلویزیونی با نام ماهی مرکب که از شبکه نتفلیکس پخش می‌شد، ساخته شد. مردم باید برای شرکت در این بازی ارز دیجیتال ماهی مرکب پرداخت می‌کردند. ماهی مرکب از 20 اکتبر مصادف با 28 مهر برای خرید در دسترس مردم قرار گرفت. قیمت این ارز دیجیتال نوظهور در روز یکشنبه بیش از 310000 درصد رشد کرد. بازی از اول نوامبر (روز گذشته) در دسترس قرار گرفت و وعده داده شده بود، به افرادی که برنده شوند با همان توکن‌های ماهی مرکب جایزه داده شود. اما این پایان کار نبود.

با وجود رشد قیمت، عده زیادی معتقد بودند که این یک کلاهبرداری است. در موارد متعدد دارندگان این ارز دیجیتال برای فروش آن با مشکل مواجه می‌شدند و دستورالعمل آن خطاهای زیادی داشت. حتی وبسایت کوین مارکت کپ که قیمت ارزهای دیجیتال را گزارش می‌کند، هشدار داده و اعلام کرده بود که تصمیم‌گیرنده خود شما هستید ولی مشکلات زیادی برای فروش این ارز دیجیتال گزارش شده است.

بعد از این رشد شدید قیمتی، توئیتر، اکانت  منسوب به این ارز دیجیتال را به خاطر فعالیت‌های مشکوک مسدود کرد و چیزی نگذشت که این ارز دیجیتال ناگهان تمامی ارزش خود را از دست داد. وبسایت این ارز دیجیتال بعد از اینکه قیمتش به صفر رسید ناپدید شد. قبل از فروپاشی ماهی مرکب، قیمت آن تا 2 هزار و 856 دلار بالا رفته بود. تخمین زده می‌شود که به وجودآورنده این ارز دیجیتال 2.1 میلیون دلار با این کلاهبرداری سود کرده باشد.

Capture

بعد از این اتفاق کلاهبرداری از طریق ارزهای دیجیتال به صورت خاص مورد توجه قرار گرفت. تحلیل‌گران معتقدند با گسترش بازار ارزهای دیجیتال، ظاهر شدن رمزارزهای جدید چیز عجیبی به نظر نمی‌آید، خیلی از این ارزهای دیجیتال با سرعت زیادی در ابتدای امر رشد می‌کنند. سرمایه‌گذاران تازه کار که به قصد کسب سود زیاد در بازه زمانی کوتاه، بدون انجام تحقیقات لازم تمام سرمایه خود را روی این رمزارزها می‌گذارند، در معرض ریسک بالایی هستند.