به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا در هفته گذشته وارد کانال 28 هزار تومان شد روز گذشته مسیر صعودی خود را ادامه داد. قیمت دلار عصر روز گذشته روی 28 هزار و 720 تومان قرار داشت که از ابتدای سال بی‌سابقه بود. دلار آمریکا معاملات امروز را با همان نرخ عصر روز گذشته آغاز کرد و در ابتدای امر نوسانات محدودی داشت. قیمت دلار در ادامه قدری کاهش یافت و در پایان معاملات نیمه اول امروز روی 28 هزار و 660 تومان قرار گرفت. قیمت درهم امارات نیز در شروع معاملات امروز تغییر محسوسی نسبت به عصر روز گذشته نداشت و در حوالی 7 هزار و 830 تومان معامله می‌شد. معادل دلاری قیمت درهم در این نرخ 28 هزار و 760 تومان به دست می‌آمد که از قیمت دلار آزاد قدری بیشتر بود.

منابع ارزی بانک مرکزی افزایش یافته است؟

در حالی که قیمت دلار در طول یک هفته گذشته رشد قابل توجهی داشت، اظهارات رئیس جدید بانک مرکزی مبنی بر بهبود وضعیت درآمدهای ارزی کشور در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله ارز جلب توجه می‌کرد. علی صالح آبادی معتقد است که وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است و بازار ارز وضعیت متعادلی را در آینده خواهد داشت. بانک مرکزی قصد دارد ارز حاصل از صادرت غیر نفتی را در سامانه نیما عرضه کند و ارز حاصل از صادرات نفت، میعانات و گاز نیز در بازار عرضه می‌شود. مشکلات و موانع یک سری از وجوهی که در خارج از کشور محدودیت استفاده داشت رفع می‌شود، تا کنون نیز افزایش درآمدهای ارزی کمک خوبی به بانک مرکزی برای عرضه دلار کرده است. افزایش متوسط عرضه در بازار متشکل نیز این مسئله را تایید می‌کند، اما به نظر می‌رسد جهت انتظارات فعالان بازار به گونه‌ای است که حتی این گشایش‌های ارزی و افزایش عرضه دلار نیز نتوانست رشد قیمت دلار را متوقف کند.

دلار بازار ارز

قیمت سکه مرز 12 میلیون و 700 هزار را از دست داد

قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد قیمت دلار و طلای جهانی رشد کرد و عصر دیروز روی مرز 12 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی در شروع معاملات امروز 12 میلیون و 725 هزار تومان بود. روند قیمتی سکه در ادامه نشان می‌داد قیمت بالای مرز 12 میلیون و 700 هزار تومان پایدار نشده و حول آن نوسان می‌کرد، قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول امروز روی 12 میلیون و 640 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار که از هفته گذشته تا روز گذشته مسیر صعودی را دنبال می‌کرد، امروز متوقف شد. قیمت سکه که دیروز مرز 12 میلیون و 700 هزار تومان را لمس کرده بود، صبح امروز این مرز را از دست داد. افزایش قیمت دلار در حالی که رئیس کل بانک مرکزی از رشد درآمدهای ارزی خبر می‌دهد حاکی از جهت افزایشی انتظارات فعالان بازار و عدم اطمینان در مورد مسئله تورم، کسری بودجه و آینده مذاکرات احیای برجام است.