به گزارش اکوایران، هند در ایجاد اشتغال کافی برای نیروی کار روبه‌رشدش در یک دهه آینده دچار مشکل خواهد شد، حتی اگر اقتصاد این کشور رشدی 7درصدی را به ثبت برساند. این گزاره‌ای است که گروه مالی سیتی در گزارشی در رابطه با اقتصاد هند اعلام کرده و به این کشور پیشنهاد داده که باید گام‌های جدی‌تری در جهت بهبود اشتغال و مهارت‌آفرینی بردارند.

بر اساس برآورد این بانک سرمایه‌گذاری هند برای جذب نیروهای کار جدیدی که در یک دهه آینده وارد بازار کار می‌شوند نیاز به ایجاد سالانه 12 میلیون شغل خواهد داشت. دو اقتصاددان سیتی در گزارش نوشتند بر اساس نرخ رشد 7درصدی اقتصاد، هند تنها می‌تواند 8 تا 9 میلیون شغل در سال ایجاد کند.

کیفیت مشاغل ایجاد شده در هند هم یک چالش دیگر است. تحلیل آمار رسمی نشان می‌دهد که 46درصد از نیروی کار هنوز در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند و این در حالی است که سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی کمتر از 20درصد است. 

بخش تولید که در سال 2023 سهمی 11.4 درصدی از کل مشاغل داشت نسبت به سال 2018 سهم کمتری دارد. موضوعی که نشان می‌‌دهد این بخش هنوز نتوانسته به سطوح قبل از پاندمی برگردد.

photo_2024-07-08_12-31-38

از سوی دیگر، در مقایسه با قبل از کرونا افراد کمتری در بخش رسمی مشغول به کارند و سهم مشاغل رسمی در سال 2023 تنها 25.7 درصدی بوده که کمترین میزان در 18 سال اخیر است. بر اساس گزارش سیتی تنها 21 درصد از نیروی کار (حدود 122 میلیون نفر) در هند مشاغلی دارند که به طور ثابت حقوق دریافت میکنند، نسبتی که قبل از پاندمی 24 درصد بود. ارقام رسمی نشان می‌دهد که 582 میلیون کارگر در هند خوداشتغال هستند. 

بیکاری هند به ویژه در میان جوانان بزرگترین نگرانی رای‌دهندگان در انتخابات اخیر بود و همین موضوع موجب شده بود تا سطح حمایت از حزب حاکم نخست‌وزیر نارندرا مودی به شدت افت کند. 

با این وجود نرخ بیکاری رسمی 3.2 درصدی موجب شده تا به این معضل آن چنان که باید پرداخته نشود. اقتصاددانان با استناد به آمار یک شرکت تحقیقاتی خصوصی (CMIE) نرخ بیکاری را 9.2 درصد در ماه می می‌دانند که بالاترین نرخ در 8 ماه اخیر است. بر اساس گزارش CMIE، اگر سراغ جوانان 20 تا 24 ساله برویم نرخ بیکاری به بیش از 40درصد می‌رسد.

اقتصاددانان سیتی مجموعه‌ای اقدامات را برای بهبود وضعیت اشتغال در هند پیشنهاد داده‌اند. تقویت پتانسیل صادراتی بخشهای تولید، بیشترکردن مشوق‌ها برای جذب شرکتهای خارجی و پرکردن حدود یک میلیون موقعیت شغلی دولتی بخشی از این توصیه‌ها هستند. به گفته اقتصاددانان، دولت همچنین باید برنامه‌های متعدد ایجاد اشتغال را برای تاثیرگذاری بهتر تجمیع کند.