سازمان کشورهای صادرکننده نفت -اوپک- و متحدانش قصد دارند در ماه آینده تولید نفت خود را صد هزار بشکه در روز کاهش دهند. بلومبرگ معتقد است این اقدام در پاسخ به لابی گری جو بایدن برای افزایش صدهزار بشکه‌ای تولید نفت از ماه سپتامبر انجام شد و این اقدام او را معکوس می‌کند.

افزایش قیمت نفت خام در روز دوشنبه همزمان با تشدید بحران انرژی در اروپا و کاهش اطمینان از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا به وقوع پیوست البته نگرانی‌ها از رشد اقتصادی چین که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان است انتظارات افزایشی را تعدیل می‌کند.

اروپا به رهبری آمریکا در هفته گذشته تعیین سقف قیمت برای انرژی روسیه را در گروه جی۷ تصویب کرد، شرکت گاز پروم هم در پاسخ به این اقدام گاز صادراتی از طریق خط لوله نورد استریم را به آلمان قطع کرد. در پی این اقدام گاز پروم، معاملات آتی گاز طبیعی اروپا به بیشترین حد از ماه مارس رسید که تقاضا برای سوخت نفتی را در این شرایط افزایش می‌دهد. برخی معامله گران همچنان مایل هستند روی قیمت‌های بسیار بالاتر اقدام به شرط بندی کنند. روز جمعه هم گزینه تماس دویست دلاری برای ژانویه معامله شد که این قراردادها در صورت افزایش قیمت نفت خام در ماه‌های آینده سود خواهند داشت.