بلومبرگ اعلام کرد که شکسته شدن رکورد ۳۱ ساله تورم برای بانک مرکزی ژاپن دردسرساز شده است. به نظر می رسد تورم  ماه آگوست (دهم مرداد تا نهم شهریور) با افزایش در محدوده ۲.۸ درصدی قراربگیرد. اقتصاددانان با وجود افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو انتظار تغییر رویکرد برای بانک مرکزی ژاپن را ندارند.

تورم ژاپن بدون در نظر گرفتن تغییرات ناشی از مالیات،  بیشترین سرعت افزایش را در سه دهه گذشته تجربه کرد، این مسئله برای بانک مرکزی ژاپن دردسرساز خواهد شد زیرا باید توضیح دهد که چرا همچنان بر اعمال سیاست های ساده پولی خودش اصرار دارد در حالی که میزان تورم بسیار بیشتر از هدف دو درصدی است.

وزارت امور داخلی ژاپن در روز سه شنبه گزارش داد که تورم بدون احتساب مواد غذایی در ماه آگوست ۲.۸ درصد است. مواد غذایی و انرژی همچنان عامل اصلی افزایش تورم هستند. با وجود سرعت بالای تورم بعید است که گزارش تورم، بانک مرکزی ژاپن را وادار کند تا سیاست خود را در روز پنجشنبه تغییر دهد. هاروهیکو کورودا رییس بانک مرکزی ژاپن بارها تکرار کرده است  که تا زمانیکه افزایش دستمزد ها تورم را به سطح  ثابتی برساند نرخ بهره را در سطوح پایین نگه خواهد داشت.

اصرار کورودا برای پایین نگه داشتن نرخ بهره، بانک مرکزی ژاپن را متفاوت از سایر بانک های مرکزی جهان کرده است. فدرال رزرو، بانک مرکزی انگلستان و بانک ملی سوئیس از جمله بانک های هستند که در این هفته افزایش نرخ بهره را اعمال خواهند کرد.

یوئیچی کوداما، اقتصاددان موسسه تحقیقاتی میجی یاسودا گفت: فشاری که تورم بر هزینه مصرف کنندگان وارد می کند بد است، سیاست بانک مرکزی تا زمانی که دوره کورودا به پایان برسد تغییری نخواهد کرد زیرا این آخرین فرصت بزرگ کورودا برای احیای واقعی تورم است.

از آن جایی که افزایش قیمت ها به فراتر از انرژی و مواد غذایی گسترش یافته کار بانک مرکزی ژاپن برای توجیه نیاز استفاده از محرک سخت تر شده است. تورم بدون احتساب مواد غذایی و انرژی به  ۱.۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس نظرسنجی بانک اطلاعاتی تیکوکو، انتظار می رود قیمت 6 هزار و ۵۳۲ ماده غذایی در ماه اکتبر (نهم مهر تا نهم آبان) افزایش پیدا کند این رقم در ماه آگوست (دهم مرداد تا نهم شهریور) 2 هزار و ۴۹۳ مورد و در ماه سپتامبر (دهم شهریور تا هشتم مهر) 2 هزار و ۴۲۴ مورد بوده است.

پس از سقوط اخیر ین تاکشی مینامی، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی نورینچوکین انتظار دارد که حرکت های کاهشی ین، تورم را برای مدت طولانی تری از آنچه انتظار می رود بالا نگه دارد.

 در حالی که بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را در محدوده‌های پائین ثابت نگه داشته است فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را به شدت برای کاهش تورم افزایش می دهد و انتظار می رود چند ساعت قبل از تصمیم بانک مرکزی ژاپن، فدرال رزرو افزایش نرخ بهره دیگری را اعلام کند.

دوگانگی سیاست بانک مرکزی دو کشور منجر به کاهش ارزش ین در برابر دلار شده که هزینه واردات غذا و انرژی را برای ژاپن فقیر افزایش خواهد داد.

سقوط ین به شرکت های ژاپنی کمک کرده تا بیشترین سود را از سال ۱۹۵۴ به خاطر افزایش درآمدهای خارج از کشور کسب کنند ولی این افزایش درآمدها هنوز منجر به افزایش درآمد کارگران نشده و خانوارها را در برابر تورم آسیب پذیر کرده است.

فومو کیشیدا نخست وزیر ژاپن درباره ی سقوط ین اظهار نظر کرده که ژاپن باید در این موقعیت از ضعف خود استفاده کند، پایگاه های تولیدی بیشتری به بازار برگردند و گردشگران خارجی را جذب کند. با این حال، وزرای او از جمله وزیر دارایی شونیچی سوزوکی در رابطه با شرایط ین هنگامی که به نسبت برابری ۱۴۵ ین در ازای هر دلار کاهش یافت هشدار داده اند.

بلومبرگ