به گزارش اکوایران، رشد شاخص های سهام آمریکا برای دومین هفته ی متوالی روحیه‌ی ریسک پذیری در بازارها را افزایش داده و امیدواری ها در خصوص کاهش شدت سیاست های انقباضی فدرال رزرو موجب غلبه سرمایه گذاران بر گزارش های فصلی ناامیدکننده شرکت های های‌تک در اوایل هفته گردیده است.

شاخص های نزدک و s&p500 دومین جمعه متوالی را در دامنه‌ی مثبت پشت سر گذاشتند و موفق شدند رشد ۲.۵ درصدی هفتگی را به ثبت برسانند. همچنین، شاخص داوجونز چهارمین هفته سبزپوش خود را تجربه کرد و به بالاترین رکورد رشد هفتگی‌اش از ماه می به این سو دست یافت.

رکودهای هفتگی بازارهای سهام

رشد بیش از ۷.۵ درصدی سهام اپل در روز جمعه توانست اثر منفی سقوط ۶.۷ درصدی آمازون را خنثی کند و بدنبال آن گزارش های سودآوری شرکت های نفتی شوران و اگزون موبیل به کمک بازارها آمد تا احساسات منفی ناشی از گزارش های ضعیف شرکت های گروه تکنولوژی نظیر مایکروسافت، گوگل و آمازون هضم شود و برایند سودآوری شاخص را افزایش دهد و با ثبت رشد ۴.۱ درصدی بسیار بهتر از انتظارات ۲.۵ درصدی محصق شود.

از سوی دیگر، داده های اقتصادی این هفته هم به بهبود احساسات بازار کمک کرده است. رشد اقتصادی سه ماهه در امریکا که بهتر از پیش بینی ها بود و گزارش هزینه شخصی که نشان دهنده افزایش مصرف در ماه سپتامبر است در کنار رشد دستمزدهای ساعتی و کاهش متقاضیان بیمه بیکاری موجب شد تا بازارها در مدار صعودی قرار بگیرند.

دو راهی بازارها با نشست فدرال رزرو

ادامه رالی در بازارهای مالی بسیار به تصمیم فدرال رزرو در نشست پیش رو مرتبط خواهد بود. بحث اصلی در بازارها این است که آیا چرخه سیاست های انقباضی که با هدف مهار تورم افسارگسیخته و با افزایش های پی در پی نرخ های بهره توسط بانک های مرکزی در اقتصادهای جهان شروع شده رو به پایان است یا نه؟ برنامه سیاستی فدرال رزرو می تواند بطور بسیار روشنگرانه مسیر آینده ی بازارها را ترسیم کند. در شرایطی که بازارها یک افزایش ۷۵ واحدی دیگر نرخ بهره را در قیمت ها لحاظ کرده اند، توجه ها به آینده سیاست های فدرال رزرو است و اینکه بالاخره کی فدرال رزرو ترمز سیاست های انقباضی را می کشد. البته که با توجه به نقشه نظرسنجی اعضای کمیته بازار باز، هنوز بسیار زود است که شاهد توقف افزایش نرخ های بهره باشیم ولی اگر برنامه آتی فدرال رزرو در جهت کاستن از شدت سیاست های انقباضی باشد و آقای پاول آن را به شکلی اذعان کند سوخت بازارها برای ادامه رشد ها سپتامبر در نوامبر فراهم خواهد شد.

تا کنون چندین بازار بازارها به چرخش فدرال رزرو امید بسته اند ولی هربار آقای پاول با تکیه بر ماموریت مهار تورم این امیدها را نقش بر آب کرده است. با این وجود بازارهای مالی از پایین ترین کف قیمتی امسال حدود ۸ درصد بهبود داشته اند. ادر حال حاضر ین گمانه زنی های اخیر از آنجا تقویت شده که بانک مرکزی کانادا و بانک مرکزی استرالیا در نشست های خود که در هفته اخیر برگزار شد، هر دو نرخ های بهره را کمتر از پیش بینی افزایش دادند و با دادن وزن بیشتر به خطر رکود مسیر محتاط تری را در برخورد با تورم در پیش گرفتند.

از طرف دیگر، با داده های اقتصادی نسبتا متعادل هفته اخیر، ممکن است فدرال رزرو فضای بیشتری برای فشردن پدال سیاست های انقباضی ببیند، چرا که رشد اقتصادی سه ماهه که نوار ریزش های شش ماه اول سال را پاره کرد خطر رکود را هرچند موقت از سر اقتصاد دور نمود. ولی اگر ءصای پاول همچون نشست جکسون هول دوباره عزم راسخ بانکش را برای مقابله با تورم گوشزد نماید، شاخص توقف رالی بازارها و برگشت به بازارهای اوراق خواهیم بود.