بلومبرگ می گوید:تورم ترکیه در بالاترین سطح در طول دو دهه ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان قرار گرفته است.

نظرسنجی بلومبرگ از میزان تورم، حاکی از رشد سالانه تورم در ماه اکتبر تا سطح ۸۵.۶ درصدی است. این پیش بینی در شرایطی انجام شده که بالاترین رکورد تورم در ۲۴ سال گذشته ۸۳.۵ درصد است که در ماه سپتامبر ثبت شده است. همه ۲۲ تحلیلگر بلومبرگ انتظار شتاب گیری تورم برای هفدهمین ماه متوالی را دارند.

IMG_20221103_095633_091

انور ارکان ‌اقتصاددان ارشد سرمایه گذاری ترا در استانبول، در ایمیلی با اشاره به افزایش قیمت ها اعلام کرد. پس از اکتبر احتمالا شتاب افزایشی تعدیل خواهد شد.ولی تورم همچنان در یک مسیر صعودی قرار دارد.

هر چند سیاست گذاران دلیل تورم را حمله روسیه به اوکراین و تورم کالاهای وارداتی و... معرفی می کنند ولی این دلایل کمتر مورد تایید قرار می گیرد. زیرا دلیل اصلی تورم که کمتر به آن اشاره میشود سیاست های غلط اقتصادی نامتعارف رییس جمهور ترکیه است که مانع از افزایش نرخ بهره برای مهار تورم می شود.

او بر خلاف اصول رایج کتاب های درسی علم اقتصاد که می گوید در مواجهه با تورم بالا باید نرخ بهره را افزایش داد در اواخر سال گذشته مدلی به نام اقتصاد نوین معرفی کرد که رشد اقتصادی را از طریق افزایش صادرات، سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل جدید با کم توجهی به دلار در اولویت قرار داد.

تحت فشار رییس جمهور که به دنبال نرخ بهره تک رقمی است بانک مرکزی با کاهش متوالی نرخ بهره، این نرخ را در ماه اکتبر تا سطح ۱۰.۵ درصد کاهش داد.

تورم رسمی در حال حاضر تقریبا ۱۷ برابر بیشتر از تورم هدف بانک مرکزی است، در همین حال، در استانبول، پر جمعیت ترین و مرفه ترین شهر ترکیه تورم خرده فروشی سالانه به ۱۰.۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

سیاست های ارودغان قیمت لیر را نیز تحت تأثیر قرار داده و ارزش لیر در سال جاری بیش از ۲۸ درصد کاهش در برابر دلار را ثبت کرده است. بررسی رفتار بانک مرکزی نشان میدهد که احتمالا در جلسه آتی بانک مرکزی کاهش سریالی نرخ بهره ادامه خواهد یافت.

بانک مرکزی در آخرین گزارش سه ماهه خود ‌پیش بینی تورم سالانه را از ۶۰.۴ درصد در ماه جولای به ۶۵.۲ درصد افزایش داد. ساهاپ کاوچی اوغلو، رییس بانک مرکزی گفت که در مقابله با تورم ناموفق بوده اند ولی سیاست های فعلی و تصمیمات بعدی به بررسی قیمت ها کمک خواهد کرد.

به جای نرخ های بهره بالاتر، بانک مرکزی مجموعه ای از اقدامات و استفاده گسترده تر از لیر تحت عنوان لیرازیسیون را مطرح کرد که بر اساس ادعای بانک مرکزی ترکیه در سطح کلان به عادی سازی رفتار قیمتی کمک خواهد کرد.

.اردوغان که به دنبال پیروزی دیگری در انتخابات ریاست جمهوری ژوئن سال آینده است به رای دهندگان اطمینان داده که تورم در سه ماهه اول سال آتی میلادی کاهش پیدا خواهد کرد. او همچنین قول داده که دولت با افزایش قابل توجه حداقل دستمزدها، مسکن مقرون به صرفه و وام ارزان افزایش هزینه های زندگی را جبران خواهد کرد.

اردوغان در گردهمایی ماه گذشته اعلام کرد که دولت او در گذشته توانسته تورم و نرخ بهره را کاهش دهد و انشاءالله همه چیز را در مسیر درست قرار خواهد داد.