به گزارش اکوایران، منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌­اند که سیاستگذاران چینی به دنبال جمع‌‌آوری دو میلیون یوان (معادل 278 میلیارد دلار) عمدتا از حساب­‌های خارج از کشور شرکت­‌های دولتی چینی هستند، که بخشی از یک صندوق تثبیت برای خرید سهام داخلی از لینک بورس هنگ‌کنگ خواهد بود.

آن‌ها همچنین قرار است حداقل 300 میلیارد یوان از منابع مالی محلی را برای سرمایه‌گذاری در سهام داخلی از طریق شرکت دولتی "چاینا سکیوریتیز" یا "سرمایه گذاری مرکزی هویجین" اختصاص دهند.

مقامات چینی گزینه­‌های دیگری را نیز مدنظر دارند و ممکن است در صورت تایید توسط مقامات ارشد همین هفته آن‌ها را اعلام کنند. هنوز امکان تغییر این برنامه­‌ها وجود دارد.

این رایزنی­‌ها نشان دهنده احساس خطری هستند که در میان مقامات چینی به دنبال افزایش فروش اتفاق افتاده است، که شاخص معیار CIS300 را در هفته جاری به پایین‌ترین میزان خود در طول پنج سال گذشته رساند. آرام کردن سرمایه گذاران خرد، که بسیاری از آن­ها از رکود طولانی مدت املاک آسیب دیده‌­اند، نیز به عنوان کلیدی برای حفظ ثبات اجتماعی در نظر گرفته شده است.

شاخص سهام چین که در بازار هنگ کنگ عرضه می­‌شود پس از سقوط به کم­‌ترین میزان خود در طول 19 سال گذشته در روز دوشنبه، تا 3.8 درصد رشد کرده است، که بیشترین میزان از 15 نوامبر محسوب می­‌شود. شاخص داخلی CIS300 نیز افت یک درصد را جبران کرد. ذخایر داخلی و خارجی یوان نیز کاهش‌های قبلی را جبران کردند و بازده اوراق دولتی 10 ساله به 2.5 درصد رسید.

اینکه این اقدامات مقامات چینی می‌تواند به این مشکل پایان دهد یا خیر مشخص نیست. بحران در بخش مسکن، کاهش اعتماد مصرف کنندگان، افت سرمایه گذاری خارجی و کاهش اعتماد میان کسب‌­وکارهای محلی پس از سال­ها سیاستگذاری بی­ثبات، فشارهای کاهنده بسیاری به اقتصاد و بازارهای مالی وارد آورده است. تلاش‌­های گذشته برای تقویت بازار سهام این کشور، به ویژه درسال 2015 در بهترین حالت ناکافی و در برخی موارد نتیجه معکوس داشته است. مقامات همچنین تمایلی به معرفی محرک‌­های اقتصادی عمده که بسیاری از سرمایه گذاران سهام خواستار آن هستند را نشان ندادند.

در کل، بیش از 6 تریلیون دلار از ارزش بازار سهام چین و هنگ کنگ از زمان اوج آن در سال 2021 از میان رفته است، که نشان دهنده چالشی است که پکن در تلاش برای جلوگیری از افت اعتماد سرمایه گذاران با آن روبروست.

حرکات مقطعی چین در ماه‌های اخیر برای تقویت احساسات بازار با ناامیدی تجار مواجه شده است و برخی خواستار محرک‌های قوی‌تر شدند. پکن فروش کوتاه مدت را محدود کرد و صندوق­‌های دولتی برای خرید سهام بانک‌­های بزرگ وارد عمل شدند. تشکیل یک صندوق تثبیت با حمایت دولت حداقل از ماه اکتبر مورد بررسی قرار گرفته است، اگرچه برخی در مورد کارایی آن اظهار تردید کرده‌­اند.

اعتماد در بازارهای چین در طول سال‌­های گذشته به دنبال کنترل رو به گسترش شی جین پینگ بر شرکت‌­های خصوصی آسیب دیده است، که سرکوب غول‌­های فناوری این کشور را نیز شامل می‌­شود. بانک‌­های بین المللی که درحال برنامه ریزی برای یک توسعه گسترده در این کشور بودند اکنون درحال بازنگری در بلندپروازی­‌های خود را برای ساخت پلتفرم در دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند.

به عقیده یکی از تحلیلگران «بلومبرگ اینتلیجنس»، بسته حمایتی بالقوه در کوتاه مدت می­‌تواند جلوی افت را بگیرد و بازارهای سهام را در سال جدید قمری تثبیت کند، ولی به صورت تاریخی، خریدهای دولتی اگر با اقدامات بعدی همراه نشوند، به‌تنهایی موفقیت محدودی در بازگرداندن اعتماد بازار دارند.