به گزارش اکوایران، سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، در نشست خبری بیان کرد: دولت در اولویت سیاست‌گذاری اقتصادی خود ثبات اقتصاد کلان، مهار تورم، کمک به رشد تولید، خروج از رکود اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های منفی را در دستورکار خود قرار داده است.

خاندوزی با اشاره به دیدار جمعی از فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب، گفت: مهم‌ترین عبارتی که به عنوان مسئولیت دولت در حوزه تولید مورد اشاره قرار گرفت، موضوع بهبود کسب‌و‌کار و رفع موانع بود. هم‌چنین ایشان تأکید داشتند همزمان با سیاست کنترل نقدینگی، موضوع تأمین مالی تولید نباید مورد غفلت قرار بگیرد و همزمان جلو برود.

او با اشاره به سیاست دولت در تراز کردن بودجه و ارائه گزارش عملکرد بودجه امسال، اظهار داشت: در ده ماهه امسال 1388 هزار میلیارد تومان مجموع دریافتی‌های دولت است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 40 درصدی دارد و از درآمدهای دولت، سهم درآمدهای جاری و پایدار و غیرنفتی 827 همت محقق شده که این بخش از درآمدها بخش عمده دریافتی دولت است. 

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در ده ماهه امسال 1390 همت مصارف دولت بوده که 80 درصد از مصارف پیش‌بینی شده در بودجه امسال است و دولت تا پایان دی‌ماه هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشته؛ علیرغم اینکه این کار روال مرسوم دولت‌های گذشته بوده است. تحقق بودجه عمرانی امسال 161 همت بوده و این میزان بودجه عمرانی نسبت به دوره مشابه سال گذشته 86 درصد بیشتر پرداخت شده که نشان‌دهنده اهتمام دولت به این حوزه است. 

وزیر اقتصاد درباره بودجه سال آینده هم خاطرنشان کرد: تلاش دولت این بود که بودجه از طریق کنترل مصارف به کاهش کسری بودجه و واقعی شدن اعداد درآمدی منتهی شود. شاید می‌شد اعداد درآمدی غیرواقعی در نظر گرفته شود ولی تلاش دولت برای تدوین بودجه واقعی و تراز بوده است. برخی تغییرات در مجلس مورد موافقت ما بوده و برخی تصمیمات مجلس هدف‌گذاری بودجه ما را دچار اخلال می‌کند. گاها مصارفی به بودجه اضافه شده که تأمین درآمد پایدار در دسترس نیست و امیدواریم این بخش‌ها به نحو خوبی سامان یابد.