به گزارش اکوایران، مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود اقدام به انتشار تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در سال 1402 کرده و از کاهش این نرخ خبر داده است. «تورم تولیدکننده» شاخصی است که نشان می‌دهد میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات گاوداری‌های صنعتی به ازای تولید اقلام مربوط به آن‌ها در داخل کشور چگونه تغییر کرده است. با توجه به اینکه تغییر هزینه تولیدکننده می‌تواند منجر به تغییر قیمت بازاری اقلام مرتبط شود، از آن به عنوان «تورم پیشران» نیز یاد شده است.

گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که نرخ تورم سالانه تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در میان استان‌های مختلف با یکدیگر یکسان نبوده است. در این بازه زمانی نرخ تورم سالانه پیشران محصولات گاوی نظیر گوشت و شیر در 8 استان بالا رفته و در باقی استان‌ها رفتار کاهشی داشته است.

افزون بر آن این نرخ در سه استان «هرمزگان»، «سیستان و بلوچستان» و «خوزستان» بالغ بر 100 درصد بوده است. در مقابل استان «ایلام» با ثبت تورم کمتر از 30 درصدی، پایین‌ترین میزان این نرخ را از آن خود کرده است. در ادامه به تفصیل تورم سالانه محصولات گاوداری های صنعتی در میان 31 استان کشور بررسی شده است.

کاهش تورم پیشران سالانه محصولات گاوداری‌های صنعتی در سال 1402

محصولات گوشتی و لبنی بخشی از مواد حیاتی مورد نیاز انسان نظیر پروتئین و لبنیات را تامین کرده و مصرف آن‌ها برای سلامت هر شخص حائز اهمیت است. باتوجه به اینکه تغییر قیمت هر یک از این اقلام می تواند مصرف آن را در اغلب خانوارها دگرگون سازد، بررسی تورم و نیز مطالعه عوامل موثر بر قیمت آن‌‌ها حائز اهمیت است.

مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود اقدام به انتشار تورم تولید کننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در سال 1402 کرده است. «تورم تولیدکننده» شاخصی است که نشان می‌دهد میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات گاوداری‌های صنعتی به ازای تولید اقلام مربوط به آن‌ها در داخل کشور چگونه تغییر کرده است.

از شاخص تورم تولیدکننده به عنوان «تورم پیشران» نیز یاد شده است. چرا که بالا رفتن قیمت اقلام گاوداری‌های صنعتی در مبدا و پیش از رسیدن به دست تولیدکننده، می توان منجر به افزایش قیمت بازاری کالاهای مرتبط با آن ها نظیر شیر، محصولات لبنی و گوشت شود.

جدیدترین شواهد منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال 1402 تورم پیشران سالانه محصولات گاوداری‌های صنعتی به 51.5 درصد رسیده است. به بیان دیگر میانگین قیمت 12 ماهه این اقلام در دوره منتهی به اسفند 1402 نسبت به مقدار مشابه در سال 1401، بالع بر 51 درصد بیشتر شده است. این رقم نسبت به مقدار مشابه در سال 1401 کاهش 30 واحد درصدی را از خود بر جای گذاشته است. شواهد نشان می دهد که تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در هر استان با استان دیگر متفاوت است. در ادامه این نرخ در میان 31 استان کشور در سال 1401 بررسی شده است.

030230

تورم پیشران محصولات گاوی در 3 استان از 100 درصد گذشت

بررسی‌ها حاکی از آن است که در سال 1402 تورم سالانه پیشران محصولات گاوداری‌های صنعتی در میان 31 استان کشور در محدوده 29.2 تا 112.5 درصدی قرار داشته است. به بیان دقیق‌تر در سال 1402 تورم سالانه پیشران محصولات گاوی در استان «خوزستان» به 112.5 درصد رسیده است.

بدین ترتیب این استان بر سکوی نخست افزایش تورم سالانه تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در این برهه قرار گرفته است. البته خوزستان، تک منطقه ای نبوده که تورم سالانه بیش از 100 درصدی را در میان اقلام مذکور تجربه کرده است. «هرمزگان» و «سیستان و بلوچستان» نیز تورم سالانه تولید کننده محصولات گاوداری های صنعتی را به ترتیب در محدوده 104 و 101.7 درصدی به ثبت رسانده است. در سایر استان‌ها این نرخ دو رقمی بوده است.

تورم پیشران محصولات گاوی در 1 استان کمتر از 30 درصد شد

در سال 1402 قیمت محصولات گاوداری های صنعتی استان «ایلام» در مبدا تولید و پیش از رسیدن به دست مصرف کننده نهائی 29.2 درصد بیشتر از رقم مشابه در سال 1401 شده است. بدین ترتیب این استان در رتبه نخست از حیث داشتن کمترین میزان تورم سالانه تولیدکننده قرار گرفته است.

«گلستان»، «یزد»، «اردبیل» و «اصفهان» نیز 4 استانی هستند که تورم سالانه محصولات گاوداری‌های صنعتی‌شان بیشتر از 30 درصد اعلام شده است. بررسی ها حاکی از آن است که تغییرات این نرخ در استان‌های مختلف در سال 1402 نسبت به سال 1401 یکسان نبوده است.

کاهش تورم سالانه پیشران محصولات گاوی در 23 استان

نگاهی به تغییرات تورم سالانه محصولات گاوداری های صنعتی در سال 1402 و مقایسه آن با ارقام مشابه در سال 1401 نشان می‌دهد که این رقم در 23 استان کشور کاهش یافته است. در مقابل 8 استان با افزایش تورم سالانه محصولات گاوداری‌های صنعتی مواجه شده اند.

به بیان دقیق‌تر در استان‌های «خوزستان»، «هرمزگان»، «سیستان و بلوچستان»، «بوشهر» ، «البرز»، «کهگیلویه و بویراحمد»، «مرکزی» و «کردستان» تورم سالانه اقلام مرتبط با گاوداری‌های صنعتی رفتار فزاینده از خود نشان داده و میانگین قیمت پرداختی تولیدکنندگان آن‌ها جهت تهیه اقلام مذکور بیشتر شده است. در سایر استان‌ها این رقم نسبت به سال 1401 کاهش یافته است. «اردبیل» با ثبت کاهش 84.1 واحد درصدی شدیدترین میزان این رفتار را در میان استان‌های مختلف از خود برجای گذاشته است.

030230