هم‌زمان با پایان قرنطینه در شهرهای بزرگ چین، قیمت جهانی نفت رو به افزایش گذاشت. بنا بر گزارش بلومبرگ، پس از اتمام دو هفته قرنطینه شهر چنگدو و چشم‌انداز افزایش تقاضا، قیمت نفت در اوایل این هفته رشد داشت. قیمت معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمیدییت در بازارهای آسیا پس از سه هفته کاهش به 86$ رسید. چنگدو پس از شانگهای بزرگترین شهر چین است که وارد قرنطینه شد.

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر تصمیمات بانک‌های مرکزی آسیا، اروپا و آمریکا برای مقابله با تورم در حال گسترش هستند. نگرانی از کند شدن فعالیت بازار، قیمت نفت خام را در مسیر اولین سه‌ماهه کاهشی در دو سال گذشته قرار داده بود.

-1x-1

به گفته رئیس بخش اقتصاد و استراتژی بانک میزوهوی سنگاپور علت اصلی نوسان در قیمت نفت تغییرات در پیش‌بینی تقاضاست «کاهش قرنطینه‌ها در چین قطعاً تاثیر قوی‌تر و طولانی‌تری خواهد داشت و این نوسان «صعودی نزولی» اولیه ناشی از مقداری انباشت تقاضاست.»

همچنین قیمت بالای انرژی اقتصاد اروپا را تهدید به رکود شدیدی می‌کند. از این رو کشورهای اروپایی در حال اقدام برای تثبیت منابع انرژی خود هستند. آلمان به منظور در دست گرفتن کنترل بازار انرژی خود و پایان دهه‌ها وابستگی عمیق به سوخت روسیه عرضه سهام شرکت نفتی روسی روسنفت «PJSC» را در بازارهای خود متوقف کرد.

فاصله‌ی بین قیمت قراردادهای نفت خام ماه آینده و دو ماه آینده –معیاری برای پیش‌بینی ما به تفاوت عرضه و تقاضای بازار- همچنان در حال افزایش است. این فاصله این هفته 1/40 دلار در بشکه بود در مقایسه با 1/07 دلار در هفته‌ی گذشته.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم گفته که برای مذاکره به تضمین نیاز دارد تا آمریکا دوباره از توافق کنار نکشد. مذاکره درحالی همچنان در بن‌بست قرار دارد که بازار تشنه بیش از همیشه به نفت خام ایران نیاز داد.

همزمان در پایانه نفتی بصره در عراق نشتی سیستم بارگیری تعمیر شده و فعالیت مجموعه پس از تقرییاً یک هفته به وضعیت عادی برگشته‌است.