بهای معاملات آتی برنت در فوریه با ۷۹ سنت یا حدود یک درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام آمریکا هم ۸۰ سنت یا نزدیک به یک درصد کاهش یافت و تا ۷۸ دلار و ۱۶ سنت برای هر بشکه معامله شد.

در شرایطی که خیلی ها برای سفرهای سال جدید برنامه ریزی کرده اند سرعت شیوع کرونا که با ثبت رکوردهای تازه یی در چین همراه شده برخی کشورها را بر آن داشت تا قوانین جدیدی برای پذیرش بازدیدکنندگان چینی وضع نمایند آن هم تنها در زمان کوتاهی پس از این که چین شروع به کاهش سخت‌ترین محدودیت های ضد کرونایی جهان برای قرنطینه و آزمایش نموده است. از اینرو فقدان شفافیت در مورد وضعیت ویروس در چین باعث ایجاد برخی قوانین سفر جدید از کشورهای مختلف شده است که می‌تواند به عنوان نوعی کاهش دهنده خوش‌بینی قبلی باشد.

چشم انداز نفت در سال جدید

در نگاه بلند مدت، اگرچه بسیاری از سرمایه گذاران روی بهبود تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ حساب باز کرده بودند و حتی بخشی از این دیدگاه در قیمت ها لحاظ شده بود ولی سرعت کند مهار کرونا در دومین اقتصاد بزرگ جهان از یک سو و فشار سیاست های پولی بانک های مرکزی که رشد اقتصادی را نشانه گرفته از سوی دیگر چشم انداز بهبود تقاضای انرژی را قدری به دورتر موکول کرده است. در نتیجه می توان گفت بازار حساسیت بیشتری به شوک های منفی - که می تواند سیگنال تضعیف تقاضا باشد - نشان می دهد. علاوه بر این، بازارهای نفت تحت تأثیر انتظارات در خصوص ادامه افزایش نرخ بهره در ایالات متحده قرار دارند، زیرا نشانه های واضحی طی دو هفته اخیر بدست آمد که حاکی از تلاش فدرال رزرو برای مهار رشد قیمت ها در بازار کار می باشد.

در کوتاه مدت اما حمایت ۸۰ دلاری برای برنت و ۷۵ دلاری برای وست تگزاس می تواند ریزش قیمت را با چالش روبرو نماید زیرا بنظر می رسد تنازع منافع کشورهای غربی و روسیه به اضافه تحولات خاورمیانه قیمت های پایین تر را برای نفت در کوتاه مدت محدود کرده باشد.

با این وجود کماکان سیگنال های تقاضا ضعیف است. همچنان که بر اساس آخرین گزارش منتشر شده ی موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 23 دسامبر، کمتر از حد انتظار، تنها حدود 1.3 میلیون بشکه کاهش یافت. این در مقایسه با برآوردها برای کاهش 1.5 میلیون بشکه ای است. دولت ایالات متحده آمار هفتگی خود را عصر روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد.

حمایت های قیمتی نفت در کوتاه مدت

در این شرایط نباید از یاد برد که خط لوله کیستون که بدلیل نشتی در اوایل ماه از مدار خارج شد کماکان تعطیل است. در شرایطی که اپراتور خط لوله  تی سی انرژی همچنان در حال کار برای راه‌اندازی مجدد بخشی از این خط لوله است ولی حتی این کاهش عرضه هم در حالی که در فصل سرما قرار داریم نتوانست قیمت ها را در بازار احیا کند. بنظر می رسد پالایشگاه های نفت به افزایش فعالیت خود ادامه می دهند، اما انتظار می رود بخشی از این بهبود تا اواخر ژانویه خود را در قیمت ها نشان بدهد.

در کنار کاهش عرضه بدلیل مسایل فنی و فصلی، ممنوعیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بر صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی از اول فوریه به مدت پنج ماه به کشورهایی که از سقف قیمتی غرب تبعیت می کنند، موجب حمایت نسبی از قیمت شد تا اثر نگرانی های طرف تقاضا قدری تعدیل شود. با این وجود تازه ترین موضع آلمان حاکی از این است که این ممنوعیت به گفته آن ها "هیچ اهمیت عملی" ندارد زیرا این کشور از بهار برای جایگزینی نفت روسیه و تضمین امنیت عرضه در تلاش بوده  و دستاوردهای بزرگی را در این زمینه بدست آورده است. باید دید که بجز آلمان آیا سایر کشورهای اتحادیه اروپا هم می توانند در برابر سیاست های محدودیت عرضه روسیه مقاومت کنند یا خیر. پاسخ این سوال می تواند اهداف بعدی قیمت در بازار طی سه ماه آتی را روشن کند.