به گزارش اکوایران؛ جواد اوجی، وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد فشار افزایی پارس جنوبی با اشاره به اهمیت این قرارداد اظهار کرد که ترامپ تاثیری در فروش نفت نخواهد داشت و الان هم با توجه به افزایش شدت تحریم ها ما توانسیتم بالاترین رکورد فروش نفت را از سال ۹۷ داشته باشیم.

به گفته وزیر نفت، ملی‌ترین و با ارزش‌ترین قرارداد کشور امروز به امضا رسید، این قرارداد از سال ۲۰۱۷ بود که زمزمه آن بود که منعقد شود اما هیچ زمان این بحث تعیین و تکلیف نشد، لذا در این دولت تصمیم بر آن شد که فراساحل این پروژه اجرایی شود البته کشور شریک یعنی قطر نیز برای فشارافزایی فازهای خود با کمک شرکت‌های بزرگ در دریا طرح‌های خود را اجرا می‌کند.

براساس اظهارات اوجی، بحث فشارافزایی در دولت‌های قبل مغفول مانده بود خوشبختانه با مطالعات به این جمع بندی رسیدیم با کمک ۴ پیمانکار داخلی ۲۸ سکو را در دستور کار قرار دهیم و امیدواریم ۳ تا ۴ سال آینده، هاب‌ها به مرحله بهره‌برداری برسد.

وزیر نفت اظهار کرده که ارزش این قرارداد ۲۰ میلیارد دلار است و با کمک این طرح، تا ۷۰ سال آینده گاز خواهیم داشت، این کار می‌توانست ۸ سال پیش انجام شود و ما منتظر شرکت‌های خارجی نماندیم از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیارد دلار عایدی سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

اوجی با اشاره با منبع تامین مالی این پروژه گفته، بار مالی این پیمان ۲۰ میلیارد دلار است که باید بین ۴ تا ۵ سال تامین شود و محل پرداخت نیز از صندوق توسعه ملی و سهم ۱۴.۵ درصد وزارت نفت از صادرات نفت خواهد بود.

وزیر نفت با اشاره به توسعه غرب کارون اظهار کرده که ما در غرب کارون ۹ میدان نفتی داریم که شش میدان آن مشترک است، با برنامه‌ریزی ۴۵۰ هزار بشکه نفت و روزانه ۱۳۰ میلیون فوت مکعب گاز از این میدان‌ها برداشت می‌شود، شایان ذکر است در نیمه اول ۴۰۳ فاز آزادگان جوبی به ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

اوجی تاکید کرده که تحریم‌های غرب تاثیری بر رشد و توسعه ما نداشته و رشد اقتصادی گروه نفت به ۲۰ درصد رسیده و به این معنا است که تحریم‌ها تاثیری نداشته است و رشد تولید گاز نیز ۵ درصد بوده درصورتی که رشد تولید گاز، در مابقی کشور ها ۲.۵ درصد بوده است.

وزیر نفت درباره تاثیر بازگشت ترامپ بر فروش نفت گفته که بازگشت ترامپ تاثیری در فروش نفت نخواهد داشت و الان هم با توجه به افزایش شدت تحریم‌ها ما توانسیتم بالاترین رکورد فروش نفت را از سال ۹۷ داشته باشیم.

به گفته اوجی، تولید نفت از میادین خوزستان قبل از دولت سیزدهم ۱.۶ میلیون بشکه در روز بود اما امروز به ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

براساس اعلام ایرنا؛ وزیر نفت در رابطه با قرارداد ایران و روس اظهار کرده که ما با کمپانی‌های روسی قرارداد بستیم و امروز شاهدیم که بخشی از آن قراردادها نیز به بهره برداری رسیده است.