به گزارش اکوایران، قیمت‌های نفت روز چهارشنبه به دنبال انتظارات برای افزایش تقاضا افزایش یافت، چراکه دلار آمریکا تضعیف شد و براساس گزارش "موسسه نفت آمریکا" ذخایر نفت خام و بنزین کاهش یافته است، در حالی که انتشار داده‌های تورم آمریکا احتمالا نشان دهنده چشم انداز اقتصادی حمایتی‌تر خواهند بود.

براساس گزارشی از رویترز، معاملات آتی نفت برنت تا ساعت 10 صبح امروز، با 51 سنت افزایش به 82.89 دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز نیز با 55 سنت افزایش 78.57 دلار در هر بشکه معامله شد.

براساس آمارهای "موسسه نفت آمریکا" در روز سه شنبه، ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به 10 مه حدود 3.104 میلیون بشکه کاهش داشته است. ذخایر بنزین نیز 1.269 میلیون بشکه و فرآورده‌های تقطیرشده 673 هزار بشکه کاهش داشته است.

داده‌های ذخایر دولت آمریکا قرار است اواخر روز چهارشنبه منتشر شود و احتمالا آن هم کاهش در ذخایر نفت خام را نشان خواهد داد چراکه پالایشگاه‌ها فعالیت خود را افزایش می‌دهند تا بتوانند افزایش تقاضای سوخت در فصل رانندگی تابستان را برآورده کنند.

به گفته تحلیلگران، انتظارات مبنی بر کاهش بیشتر در ذخایر آمریکا می‌تواند مجددا قیمت نفت را افزایش دهد.

"شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا" نیز قرار است امروز چهارشنبه منتشر شود و می‌تواند روشن‌تر کند که آیا فدرال رزرو نرخ بهره را اواخر امسال کاهش خواهد داد یا خیر. افزایش نرخ بهره اقتصاد را تحریک خواهد کرد و تقاضای سوخت را افزایش می‌دهد.

به گفته یک تحلیلگر مستقل بازار، قیمت‌های نفت همچنین تحت تاثیر کاهش ارزش دلار و مشوق‌های اقتصادی چین رشد کرده است، به‌طوری که دلار ضعیف‌تر، نفت را برای سرمایه گذارانی که دیگر ارزها را نگه داری می‌کنند ارزان‌تر می‌کند.

چین قصد دارد با انتشار یک تریلیون دلار اوراق ویژه بلندمدت، منابع مالی مورد نیاز برای تحریک بخش‌های مهمی اقتصادی خود را جمع آوری کند. این کشور بزرگترین واردکننده نفت در جهان است.

به گفته این تحلیلگر، داده‌های تورم آمریکا و داده‌های اقتصادی چین تا پایان هفته قیمت نفت را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

قیمت‌های نفت همچنین تحت تاثیر نگرانی‌ها از عرضه نفت کانادا نیز بوده است که یکی از صادرکنندگان مهم نفت به آمریکاست.

یک آتش سوزی بزرگ درحال نزدیک شدن به یکی از قطب‌های صنعت نفت شنی در کاناداست که روزانه 3.3 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، که دوسوم کل تولید نفت این کشور را تشکیل می‌دهد.