بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی مصرف سوخت جهان در سال جاری به 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که نسبت به برآورد ماه گذشته 140 هزار بشکه در روز کمتر خواهد بود. این دومین بار متوالی است که این موسسه برآورد خود از مصرف جهانی سوخت را کاهش می‌دهد. این تغییر پیش‌بینی نشان می‌دهد که تقاضای سه‌ماهه نخست در کشورهای ثروتمند کاهش یافته است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: « فعالیت صنعتی ضعیف و یک زمستان معتدل دیگر در سال 2023 مصرف بنزین را در سال جاری به ویژه در اروپا تحت تاثیر قرار داد. جایی که سهم خودروهای دیزلی در ناوگان از قبل کاهش یافته بود. 

هر بشکه نفت در معاملات امروز لندن نزدیک 83دلار قیمت خورد که 10 درصد نسبت به سقف سال جاری افت داشته است. چشم‌انداز شکننده اقتصاد جهانی در کنار افت ذخایر نفتی آمریکا، نگرانی در مورد تنشهای خاورمیانه و کاهش تولیدات اوپک از دلایل این افت قیمت بوده است.

با وجود این، تصویر مصرف جهانی همچنان نزولی است. به گفته آژانس، حتی با وجود پیش‌بینی رشد پایین‌تر، مصرف در مسیر رسیدن به رکورد سالانه 103.2 میلیون بشکه در روز در سال جاری باقی می‌ماند. به این دلیل که برآورد تقاضای آن برای سال 2023 بیشتر مورد بازنگری قرار گرفت.

برآورد مصرف نفت آژانس بین‌المللی انرژی در مقایسه با نهادهای دیگر بسیار پایین‌تر است. غول‌های کالایی نظیر گروه گانور و ترافیگورا پیش‌بینی کرده‌اند که رشد مصرف سوخت در سال جاری بین 1.4 تا 1.5 میلیون بشکه در روز باشد.

بر اساس گزارش IEA، بازارهای جهانی نفت در این سه ماهه با کسری عرضه مواجه شدند که دلیل اصلی آن تداوم کاهش تولید اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی بوده است. انتظار می‌رود در صورتی که این گروه در نشست اول ژوئن خود تصمیم به ادامه کاهش تولید بگیرد،  این کسری در سه ماهه سوم عمیق‌تر بشود.

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود از مصرف سال 2025 را تغییری نداد و همچنان انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در سال 2025 حدود 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.