چند روزی از حمله سایبری به سامانه سوخت و مختل شدن سوخت‌رسانی می‌گذرد اما هنوز نوع حمله چندان مشخص نیست. در تازه‌ترین اظهارات در این مورد رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفته است که این حمله پیچیده بوده و در لایه میان‌افزاری رخ داده است.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل شب گذشته با حضور در برنامه تلوزیونی «نگاه یک» توضیحاتی را در خصوص حمله سایبری به پمپ‌های بنزین ایران ارائه کرده است.

او گفته است:« براساس تحلیل‌های اطلاعاتی حمله سایبری به سامانه های سوخت از طرف یک کشور خارجی و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها انجام شده است.»

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تایید کرده است که حمله سایبری اخیر در لایه «میان‌افزار» بوده و همین موضوع آن را پیچیده و پاکسازی آن را دشوار می‌کند. او در ادامه گفته است: « این حمله به حمله سایبری به راه آهن و بندر شهید رجایی شبیه است و از نظر ما این حمله به طور قطع به وسیله آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها انجام شده است.

طبق صحبت‌های سردار جلالی در حمله اخیر نفوذ صورت نگرفته است چرا که حمله در لایه سخت‌افزاری نبوده است. او گفته است که اگر حمله در لایه سخت‌افزاری می‌بود یا شرکت سازنده سخت افزار در این حمله دخیل بود یا تجهیزاتی باید ساخته می‌شد و در سیستم قرار می‌گرفت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تایید کرده است که حمله به تابلوهای تبلیغاتی نیز با حمله سایبری به سامانه‌های سوخت مرتبط بوده است.

سردار جلالی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است عوامل داخلی نیز در این حمله سایبری دخالت داشته باشند؟ گفت: ممکن است عوامل داخلی نیز در این حمله سایبری دخالت داشته باشند که دستگاه‌های امنیتی در حال بررسی هستند.

او در صحبت‌هایی که تداوم موضع بیانیه‌ی سازمان پدافند غیرعامل محسوب می‌شود گفته است: « در سیستم توزیع سوخت دوبار در سال گذشته و امسال سامانه را آزمایش کردیم که هر بار سه نقطه ضعف پیدا شد که یکی از آنها به روز نبودن سامانه‌ها و قدیمی بودن آنها بود که این مساله را نوشتیم و مکتوب اعلام کردیم، اما اصلاحی انجام نشد.»

او عنوان کرده است:« ما به قوه قضاییه برای حمایت مراجعه کرده ایم اما قوه قضاییه گفت باید در این زمینه قانون وجود داشته باشد.»