به گزارش اکوایران و بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان و تحلیلگران، برآورد شد که نرخ مسکن در چین ظرف سال جاری میلادی 1.4 درصد کاهش یابد. این در حالی بود که شرکت‌کنندگان در نظرسنجی رویترز در ماه مه انتظار داشتند که قیمت‌ها بدون تغییر باقی بماند.

فروش املاک در چین ظرف سال 2022 با 24.5 درصد کاهش روبرو شد؛ این در حالی بود که نظرسنجی رویترز در ماه مه احتمال کاهش 10 درصدی فروش ملک در چین را داده بود.

بخش املاک در چین حدود یک چهارم اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است. تغییر قوانین مربوط به بدهی شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک در تابستان سال 2020 باعث شد تا بدهی در این شرکت‌ها تبدیل به بحرانی بزرگ شود.  در این شرایط برخی شرکت‌های توسعه‌دهنده املاک در چین ناچار به نکول شدند؛ در این شرایط بحران بخش املاک با تهدید خریداران به توقف بازپرداخت وام مسکن تا روشن شدن وضعیت ساخت املاک پیش‌خرید کرده باعث شد تا بحران ساخت‌وساز در این کشور چهره‌ای جدید به خود بگیرد.

در شرایطی که دومین اقتصاد جهانی با چالش قرنطینه‌های سختگیرانه به‌منظور مهار ویروس کرونا مواجه است، بحران مسکن می‌تواند احتمال فرو رفتن اقتصاد این کشور به فاز رکود را به شکل جدی‌تری برای نیمه دوم سال 2022 مطرح کند.

تعویق خرید خانه در چین به امید کاهش نرخ

دانیل ژو، تحلیلگر مودیز در یادداشتی تحقیقاتی می‌گوید: عدم اطمینان درخصوص چشم‌انداز رشد اقتصادی چین و نگرانی‌ها در مورد تکمیل نشدن پروژه‌های ساخت مسکن باعث می‌شود تا تقاضا برای خرید مسکن در این کشور ظرف 6 تا 12 ماه آینده کاهش داشته باشد.

در این شرایط اختلالات اقتصادی ناشی از اصرار دولت چین بر اجرای سیاست کرونا صفر باعث شده تا فعالیت های تجاری و فروش در چین به دلیل عدم اطمینان نسبت به آینده اقتصادی کاهش داشته باشد و شاخص احساسات مصرف‌کننده در این کشور کاهش یابد. در این شرایط متقاضیان مسکن در این کشور نیز به امید ارزان شدن خانه، خریدهای خود را به تعویق می‌اندازند.

ظرف ماه‌های اخیر مقامات چینی برای حمایت از بخش مسکن در این کشور اقدامات حمایتی را به تصویب رساندند، اما تحلیلگران شرکت‌کننده درنظرسنجی رویترز، این اقدامات را کافی ندانسته و بر این باورند که به اقدامات بیشتری نیاز است.

در سال جاری میلادی بیش از 200 شهر اقداماتی را برای کمک به بخش ساخت‌وساز در چین ارائه داده‌اند. این اقدامات شامل ارائه یارانه نقدی و کاهش پیش‌پرداخت لازم برای خرید خانه می‌شود، در عین حال بانک خلق چین نیز نرخ وام معیار بلند مدت در این کشور را کاهش داد تا به این ترتیب از هزینه ساخت مسکن کاسته شود.

هوانگ یو، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی املاک و مستغلات China Index Academy، گفت: برای تثبیت بخش املاک، اقدامات چندگانه‌ای از جمله کاهش محدودیت‌های خرید و فروش مجدد، اعطای وام در شهرهای درجه دوم و... نیاز است.

چین همچنین باید تامین مالی برخی از شرکت‌های توسعه‌دهنده را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که پروژه‌های ساخت مسکن که در مرحله ساخت قرار دارند به خریداران تحویل داده شوند.

بهبود نرخ خانه در 2023

درحالی که وضعیت بخش مسکن در چین حال و روز خوشی ندارد، اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که بهای مسکن در چین برای سال 2023 افزایش یابد اما همچنان میزان خرید پایین بماند. طبق نظرسنجی رویترز، برآورد می‌شود که قیمت خانه‌های جدید در نیمه اول سال 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش یابد، اما تضعیف تقاضا به میزان 15 درصد از میزان فروش ملک در این کشور بکاهد.

هوانگ یو افزود: سرعت بهبود بازار املاک و مستغلات در چین به تغییر شرایط اقتصاد کلان، محدودیت‌های وضع شده در مقباله با بیماری کویید و میزان حمایت‌های دولتی بستگی خواهد داشت.