به گزارش اکوایران، تمایل برای خرید سنگ‌آهن دریایی در آسیا در دومین روز از هفته افزایش یافت و به این ترتیب پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با رشدی 2.26 درصدی 104دلار وو 25 سنت ارزیابی کرد. تقاضا برای فولاد در چین افزایش یافته است، احتمالا بخشی از این رشد تقاضا به ذخیره‌سازی محصول پیش از تعطیلات روز ملی چین مربوط می‌شود. این رشد تقاضا در بازار محصولات فولادی تخت و طویل برجای گذاشته است و از رشد قیمتی در بازار سنگ‌‌آهن نیز حمایت کرده است.

مشتریان زغال چشم‌انتظار روشن شدن وضعیت بازار

زغال‌سنگ کک‌شو فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین در روز سه‌شنبه سیزدهم سپتامبر نیز بدون تغییر قیمتی در بازار مورد معامله قرار گرفت. در حال حاضر اغلب مشتریان ترجیح می‌دهند خریدهای خود را به امید روشن شدن بیشتر وضعیت در بازار به تعویق بیندازند. به این ترتیب پلتس پریمیوم زغال‌سنگ کک‌شوآسیا فوب استرالیا را در روز سه‌شنبه سیزدهم سپتامبر برابر 271 دلار و 50 سنت ارزیابی کرد.

پلتس پریمیوم زغال‌سنگ آسیا سی‌اف‌آر چین را نیز برای روز سیزدهم سپتامبر برابر 295 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. یک تاجر چینی نیز به موجودی بالای زغال‌سنگ داخلی در چین اشاره کرد و گفت: وجود این منابع از زغال‌سنگ باعث می‌شود تا دارندگان محصول صادراتی برای جلب نظر خریداران چینی به ارائه تخفیف خوبی نیاز داشته باشند.

افت نرخ قراضه به کاهش تولید منجر می‌شود

قیمت قراضه وارداتی به ترکیه در دومین روز از هفته کانال 350 دلاری را از دست داد و پلتس بهای این محصول را 349 دلار و 50 سنت ارزیابی کرد. کاهش فولادسازی در ترکیه با توجه به نبود تقاضا برای محصولات نهایی مهم‌ترین دلیل از سکه افتادن بازار قراضه وارداتی در این کشور است. در حالی که قراضه وارداتی به ترکیه ارزان می‌شود، از نرخ قراضه داخلی این کشور نیز کاسته می‌شود.

با این وجود یک منبع تجاری اتحادیه اروپا معتقد است که بازار در سه ماهه چهارم سال در نرخی بالاتر از کانال 350 دلارثبات پیدا می‌کند؛ اگرچه تقاضا برای قراضه کاهش داشته، اما تولید ضایعات نیز رو به افت گذاشته و این موضوع می‌تواند به رشد قیمتی این محصول در بازار کمک کند.  

ظرف ماه‌های اخیر فولادسازان ترکیه با کاهش تقاضا برای محصولات در بازار داخلی و صادراتی مواجه شده و جهش نرخ انرژی در این کشور شامل برق و گاز صنعتی با افزایش هزینه تولید، آن‌ها را به سمت زیان‌ده شدن سوق داده است. در این شرایط بسیاری از فولادسازان به تولید فولاد با حداقل ظرفیت روی آورده‌اند.