به گزارش اکوایران، بورس در هفته اخیر نیز بر مدار نزولی حرکت کرد و وارد کانال 1.3 میلیونی شد. تحلیلگران همواره علل متفاوتی را برای صعود و نزول قیمت‌ها معرفی می‌کنند. از عوامل اقتصادی کلان تا روندهای قیمتی سهام شرکت‌ها و از اطلاعات صورت‌های مالی تا عوامل سیاسی اجتماعی. اخبار سیاسی به سرعت بر بازار سرمایه اثر گذار می‌شود. کارشناسان همواره تأکید می‌کنند که سرمایه ریسک گریز است و هر عاملی که بر ریسک‌های بازار سهام بیفزاید موجب رشد عرضه، ریزش قیمت‌ها و فرار سرمایه می‌شود. 

در بورس تهران، اخبار مذاکرات هسته‌ای از جمله این عوامل سیاسی بوده که همواره اخبار و تحولات آن بر روندهای بازار سهام اثرگذار بوده است. بنابراین همواره یک سر نخ برای ردیابی روند بورس پیگیری مذاکرات احیای برجام است. در هفته‌های اخیر به بن بست رسیدن مذاکرات بازار را نامید کرد. در هفته گذشته نیز ابراز ناامیدی طرف اروپائی مذاکرات، موجب رکود در معاملات بورس تهران و ریزش شاخص به کانال پائین‌تر شد. 

در روزهای اخیر نیز اخبار متأثرکننده‌ای درباره مرگ دختر جوانی در بازداشتگاه گشت ارشاد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. این دست اخبار و تحولات اجتماعی و فرهنگی نیز بر ناامیدی فعالان اقتصادی نسبت به آینده خواهد افزود که نشانه‌های اجتماعی آن را در موج گسترده مهاجرت از کشور و نشانه‌های اقتصادی آن را در انتظارات تورمی، خروج سرمایه از ایران و بی‌اعتمادی به بازارها می‌توان دید. 

در هفته اخیر، علاوه بر شاخص کل بورس تهران، شاخص‌ کل هم وزن نیز افت کرد. شاخص کل بیش از 23 هزار و احد و شاخص هم وزن بیش از 65 هزار واحد پائین آمدن. 

در ابتدای هفته شاخص ریزش 15 هزار واحدی داشت. در دومین روز کاری هفته شاخص 6 هزار واحد منفی شد و روز دوشنبه نیز شاهد افت هزار و 795 واحدی شاخص کل بودیم.

روز سه‌شنبه شاخص کل رشد کرد و 4 هزار و 155 واحد بالا آمد اما در روز چهارشنبه 4 هزار و 47 واحد نزول کرد.  شاخص کل در آخرین روز کاری هفته در رقم یک میلیون و 389 هزار واحد ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس منفی 1.7 درصد شد.  شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 5 هزار و 437 واحد پائین‌‌تر ایستاد و بازدهی منفی 1.3 درصدی را ثبت کرد.

شاخص کل در 4 روز هفته نزول کرد و به استثنای روز سه‌شنبه، در باقی روزها شاهد تداوم خروج پول حقیقی بودیم.  در این هفته روند ارزش معاملات خرد پرنوسان بود و میانگین روزانه آن نسبت به هفته پیشین افت 2 درصدی را پشت سر گذاشت. 

بنابراین روندهای نزولی بازار در این هفته نیز تداوم داشت. از سوی دیگر نه اخبار برجامی برای معامله‌گران سیگنال مثبتی دارد و نه بازار ساز و سیاست گذاران بازار سرمایه به بورسی‌ها علامت امیدوارکننده‌ای می‌دهند. تأکید بیشتر بر مالیات ستانی در اسناد بالادستی و مواضع دولتی‌ها نیز موجب نگرانی اهالی بازار شده که دولت قصد دارد بیش از پیش دست در جیب شرکت‌ها کند. با این تفاصیل به نظر می‌رسد در کوتاه مدت در بر همین پاشنه فعلی بچرخد. در میان مدت نیز بازار در انتظار سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک و انتخابات کنگره ایالات متحده خواهد بود. با این حال، مادامی که روند خروج پول ادامه داشته باشد، حال بازار خوب نخواهد بود هرچند شاخص بالا و پائین شود.