به گزارش اکوایران تقاضای ضعیف برای محصولات فولادی در بازار داخلی چین باعث شد تا سنگ‌آهن در چین ظرف روز ابتدایی هفته با افت نرخ مواجه شود؛ به این ترتیب پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در روز دوشنبه نوزدهم سپتامبر با کاهشی 75 سنتی نسبت به آخرین روز معامله قبلی برابر 97 دلار و 70 سنت ارزیابی کرد.

درحالی محصولات فولادی و سنگ‌آهن در چین ارزان می‌شود که سپتامبر عموما زمان سنتی رونق بازار آهن و فولاد در چین است؛ اما نبود چشم‌انداز روشن نسبت به آینده این بازار و کاهش تقاضا برای محصولات فولادی باعث شده تا خبری از رونق در بازار سنگ‌آهن نیز نباشد.

یک مصرف کننده نهایی چینی به غلبه جریان روانی منفی در بازار آهن و فولاد این کشور اشاره و اضافه کرد تقاضای کم برای محصولات فولادی باعث شده تا نرخ سنگ‌آهن نیز کاهشی شود. در این شرایط اغلب فولادسازان چینی در تامین مواد اولیه به قیمت توجه دارند و به جای خرید سنگ‌آهن عیار بالا به‌منظور افزایش بهره‌وری ترجیح می‌دهند سنگ‌آهن عیار متوسط با تخفیف بیشتر را خریداری کنند.

زغال در چین گران و در استرالیا بدون تغییر نرخ معامله شد

پلتس بهای زغال‌سنگ کک‌شو فوب استرالیا را در روز دوشنبه 19 سپتامبر بدون تغییر برابر 250 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد؛ این در حالی بود که افزایش تقاضا برای زغال‌سنگ دریایی در چین باعث شد تا در این روز نرخ زغال‌سنگ کک‌شو وارداتی به چین افزایشی شود. به این ترتیب پلتس بهای هر تن زغال‌سنگ سی‌اف‌آر چین را با افزایشی 2 دلاری به ازای هر تن برابر 297 دلار ارزیابی کرد.

افزایش تقاضا برای زغال‌سنگ در چین و کاهش عرضه داخلی این محصول باعث شده تا بهای آن مجدد افزایشی شود. سختگیری‌های ایمنی در معادن زغال چین افزایش داشته و ظرف هفته‌های پیش‌رو تعطیلات روز ملی چین آغاز می‌شود و برای حداقل یک هفته تولید در معادن زغال این کشور متوقف می‌شود، مجموع این موارد احتمال کاهش تولید زغال داخلی در چین را مطرح کرده است؛ این در حالی است که تقاضا به‌منظور ذخیره‌سازی زغال پیش از شروع دور جدید کاهش عرضه افزایش داشته و این موضوع باعث شده تا رونق نسبی مجدد به معاملات زغال‌سنگ کک‌شو دریایی بازگردد.

مغولستان داخلی از جمله مناطق داخلی چین است که تامین بخش عمده‌ای از زغال تولید داخل چین را برعهده دارد؛ برخی تولیدکنندگان زغال در این منطقه با استناد به منفی شدن حاشیه سود عملیاتی خود به دنبال افزایش 100 یوآن به ازای هر تن در نرخ فروش محصولات خود هستند. در این شرایط برخی فعالان بازار با توجه به کاهش موجودی زغال در انبار فولادسازان چینی احتمال این رشد نرخ را مطرح می‌دانند، اما برخی دیگر معتقدند با توجه به وضعیت نامساعد فولادسازان احتمال تثبیت قیمت در نرخی بالاتر دور از انتظار است.

قراضه در آسیای جنوب شرقی نیز ارزان شد

تضعیف تقاضا برای محصولات فولادی در بازاهای آسیای جنوب شرقی باعث شد تا بهای قراضه در این منطقه نیز ارزان شود؛ به این ترتیب پلتس در گزارش خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد از روز دوشنبه 19 سپتامبر به کاهش بهای قراضه خریداری شده از سوی فنگ هسین به‌عنوان بزرگترین فولادساز تایوان خبر داد. این شرکت بزرگترین کارخانه تولید فولاد در تایوان به روش قوس الکتریکی است و در روز دوشنبه جانب احتیاط را در خرید قراضه به خرج داد و به این ترتیب خواهان کاهش بهای خرید قراضه شد. پلتس بهای قراضه در این منطقه را در روز 19 سپتامبر برابر 356 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. این شرکت به دلیل نبود مشتری نسبت به کاهش نرخ محصولات خود نیز اقدام کرد .