به گزارش اکوایران رئیس‌جمهور چین که در گذشته وعده پایان انتشار گازهای گلخانه‌ای در چین را داده بود، مجدد بر حرکت در این مسیر تاکید کرد اما افزود تحقق این وعده به آهستگی خواهد بود، چرا که امنیت انرژی در اولویت است. چین ظرف یک سال اخیر با بحران کاهش رشد اقتصادی مواجه شده است و در این شرایط این کشور با بحران رشد بهای سوخت در بازارهای جهانی نیز مواجه شده که این موضوع نیز بر چالش‌های این کشور افزوده است.

شی‌جین پینگ در بخشی از سخنرانی 2 ساعته خود در آغاز نشست حزب کنگره چین اعلام کرد، تلاش چین برای به کاهش و در نهایت به صفر رساندن انتشار کربن همراه با احتیاط خواهد بود. این عبارت محتاطانه پس از بروز موجی از کمبود شدید برق در سال‌های اخیر در این کشور و با توجه به صعود نرخ جهانی انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین به ادبیات شی‌جین پینگ اضافه شده است.

شی در سخنرانی خود گفت: ما فعالانه و محتاطانه در جهت رسیدن به هدف کاهش انتشار کربن حرکت خواهیم کرد. برنامه‌ریزی چین در تامین انرژی و کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی براساس منابع داخلی این کشور و منابع جهانی و همچنین ابتکارات برنامه‌ریزی شده در این کشور به شکل مرحله‌ای خواهد بود.

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است، البته درصورت محاسبه سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای، این کشور در رتبه اول نخواهد بود. درواقع بخشی از بالا بودن تولید گازهای گلخانه‌ای در چین به جمعیت زیاد این کشور مربوط است. با این وجود شی‌جین پینگ تقریبا 2 سال پیش وعده داد تا  انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور تا سال 2060 به صفر برسد. در حال حاضر  روند تولید گازهای گلخانه‌ای در چین افزایشی است، اما انتظار می‌رود که این روند تا سال 2030 افزایشی بوده و پس از آن چین موفق به کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی شود.

چینی‌ها ظرف سال‌های گذشته درصدد کاهش مصرف زغال‌سنگ حرارتی به‌عنوان آلاینده‌ترین سوخت فسیلی دنیا برآمدند، اما با توجه به رشد تقاضا برای انرژی در این کشور ظرف سال 2021 و کمبودهای برق حاصل شده که به قطعی گستر ده برق خانگی و واحدهای تولیدی منجر شد، تمرکز بر استفاده از زغال‌سنگ حرارتی به‌عنولان منبع تامین انرژی به این کشور بازگشت.

با کمبود انرژی در چین ظرف سال 2021، مقامات این کشور متعهد شدند تا بر ظرفیت استخراج زغال از معادن داخلی بیفزایند و به این ترتیب میزان تولید زغال حرارتی در چین برای امسال به سطوح بی‌سابقه‌ای رسید. افزایش تولید زغال داخلی در چین به میزانی بود که از میزان واردات این کشور کاسته شد.

در عین حال گفته می‌شود که چین اکتشاف و توسعه منابع نفت و گاز و افزایش ذخایر و تولید آن را به عنوان بخشی از اقدامات برای تضمین امنیت انرژی، را با توجه به صحبت‌ها شی‌جین پینگ در کنگره خلق چین، گسترش می‌دهد.

چین بیش از هر کشور دیگری در انرژی‌های پاک سرمایه گذاری کرده است و در حال شکستن رکورد خود در تاسیسات جدید خورشیدی در سال جاری است؛ با این وجود این کشور نتوانسته در تولید انرژی از رشد تقاضای پیشی بگیرد و به این ترتیب مجبور به سوزاندن زغال سنگ بیشتر شده است. رکورد مصرف زغال‌سنگ حرارتی در چین برای سال 2020 شکسته خواهد شد.

شی در سخنرانی خود به صراحت گفت که سوخت های فسیلی و انرژی های تجدیدپذیر باید در کنار هم کار کنند. او گفت: زغال سنگ به روشی پاک‌تر و کارآمدتر استفاده می‌شود و برنامه‌ریزی و توسعه سیستم‌های انرژی جدید را تسریع خواهیم کرد.

او همچنین قول داد که چین به طور فعال در نشست‌های جهانی درخصوص تغییرات آب و هوایی مشارکت خواهد کرد. دولت او پس از قطع مذاکرات آب و هوا با ایالات متحده در ماه اوت پس از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مورد انتقاد قرار گرفت.