به گزارش اکوایران بهای گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو تا 8.5 دلار به ازای هر بوشل عقب نشست و به کمترین نرخ ظرف یک ماه اخیر رسید. دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد هفته گذشته اظهار داشت که گفتگوهای جاری با مسکو در خصوص تمدید قرارداد فعلی برای ایجاد کریدور تجاری امن برای ارسال مجدد غلات از سیلوهای اوکراین مثبت و سازنده بوده و احتمالا به زودی صادرات غلات اوکراین از مسیر دریای سیاه آغاز می‌شود. این خبر با کاهش نگرانی نسبت به کمبود جهانی غلات زمینه افت بهای گندم در بازارهای جهانی را فراهم کرد.

همزمان با کاهش نگرانی نسبت به عرضه گندم اوکراین؛ وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا آخرین برآورد جهانی عرضه و تقاضا برای محصولات کشاورزی را منتشر کرد؛ مطابق این گزارش میزان ذخایر داخلی گندم در آمریکا بیش از حد انتظار افزایش یافته است و صادرات گندم به پایین‌ترین حد خود در 50 سال اخیر رسیده است که علت این موضوع به کاهش سطح آب در امتداد رودخانه می‌سی‌سی‌پی و کندی حرکت محموله غلات بازمی‌گردد، انتشار این خبر نیز از افت بهای گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو حمایت کرد.

در معاملات آتی بورس شیکاگو، گندم در بازه زمانی یک هفته‌ای کاهشی 1.4 درصدی و در بازه زمانی ماهانه افتی حدود 7درصدی داشته است؛ این در حالی است که بهای فروش آن نسبت به زمان مشابه در سال قبل در نرخی حدود 12 درصد بیشتر قرار گرفته است.