به گزارش اکوایران، در شرایطی که محصولات زنجیره آهن و فولاد با ناامیدی از بهبود چشم‌انداز تقاضا در دنیا، ارزان می‌شود، بر ارزش فلزات غیرآهنی در بازارهای جهانی ظرف روزهای ابتدایی هفته پایانی اکتبر اضافه شد.

بازگشت فلز سرخ به مسیر رشد نرخ

تضعیف شاخص دلار آمریکا ظرف روزهای ابتدایی هفته پایانی ماه اکتبر به رشد بهای مس منجر شد به نحوی که تا اواسط روز چهارشنبه 26 اکتبر این فلز در معاملات آتی کامکس با رشد نرخ روزانه 1.63 درصدی مواجه و با نرخ 3.51 دلار به ازای هر پوند به فروش رفت، در عین حال فلز سرخ در بازه زمانی هفتگی نیز رشدی 4.6 درصدی را به ثبت رساند.

اگرچه مس وارد مسیر رشد نرخ شده است، اما بهای فروش آن از کف قیمتی سالانه ثبت شده برای این فلز که در نیمه ماه ژوئیه به ثبت رسید، تنها فاصله 9.5 درصدی دارد؛ این در حالی است که در شرایط کنونی فلز سرخ با نرخی حدود 27 درص کمتر از اوج قیمتی ثبت شده برای این فلز ظرف یک سال اخیر که در روزهای ابتدایی ماه مارس به ثبت رسید به فروش می‌رود.  

انتشار شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکایی با نرخ 102.5 واحد که کمتر از پیش‌بینی‌ بود (نظرسنجی‌ها رقم واحد 106.5را برای این شاخص برآورد کرده بودند)، به تضعیف دلار آمریکا منجر شد و با ایجاد ذهنیت کاهش سیسات انقباضی از سوی فدرال رزرو، زمینه رشد بهای کامودیتی‌ها را فراهم کرد. مس که از آن به‌عنوان دماسنج اقتصادی نیز یاد می‌شود، عموما به سرعت به داده‌های اقتصادی واکنش نشان می‌دهد؛ به سرعت به کاهش احتمالی سختگیری از سوی فدرال رزرو واکنش نشان داد و مجدد به مسیر رشد نرخ بازگشت.

اگرچه تضعیف شاخص دلار آمریکا و احتمال تجدید نظر فدرال رزور در سیاست انقباضی خود، از رشد بهای فلز سرخ حمایت می‌کند، اما همچنان تضعیف اقتصاد چین مانعی جدی در مقابل اوج‌گیری پرقدرت فلز سرخ خواهد بود.

تولید آلومینیوم همچنان با زیان همراه است

آلومینیوم نیز ظرف روز 25 اکتبر رشد قیمت روزانه 3 درصدی را در معاملات آتی کامکس به ثبت رساند و در نهایت در این روز با نرخ 2 هزار و 281 دلار به ازای هر تان به فروش رفت. این روند افزایش نرخ در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه 26 اکتبر نیز ادامه داشت؛ به نحوی که این فلز در معاملات فروش آتی بورس فلزات لندن با رشدی 57 دلاری تا 2 هزار و 288 دلار به ازای هر تن صعود قیمتی داشت.

هزینه‌های بالای انرژی و مواد اولیه و در عین حال کاهش بهای آلومینیوم ظرف ماه‌های اخیر به کاهش حاشیه سود تولیدکنندگان آلومینیوم در دنیا و به خصوص کشورهای اروپایی منجر شده است، به نحوی که برخی واحدهای تولیدکننده این فلز خبر از توقف اجباری تولید داده‌اند.

اگرچه تضعیف شاخص دلار آمریکا و احتمال کاهش عرضه این فلز نقره‌ای زمینه رشد بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی را فراهم کرده است، اما این فلز همچنان در نرخی حدود 50 درصد کمتر از رکورد قیمتی آن در سال جاری به فروش می‌رود و بنابراین تولیدکنندگان همچنان با چالش افت سود یا زیان‌ده شدن تولید مواجه هستند.