به گزارش اکوایران، شرکت پالایش نفت اصفهان در سال جاری مشابه سایر نماد های پالایشی با افزایش قابل توجهی در سودآوری خود همراه است. شرکت های پالایشی در ماه های اخیر به واسطه کاهش هزینه های مواد اولیه و رشد نرخ فروش محصولات خود حمایت می شدند. این حمایت باعث شد تا حاشیه سود ناخالص و خالص آن ها افزایش یابد و به وسیله رشد فروش در قیمت های مساعد بتوانند سودآوری خیره کننده ای داشته باشند. البته این روند در بهار امسال اوج گرفته بود و در فصل تابستان تعدیل شده است. نماد شپنا با ارزش بازاری 117 هزار میلیارد تومانی یکی از نماد های بزرگ صنعت فرآورده های نفتی به حساب می آید و آمار معاملات این نماد را می توانید در تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران مشاهده کنید.

عملکرد مالی پالایشگاه نفت اصفهان در شش ماه امسال

شرکت پالایش نفت اصفهان در صورت های شش ماهه سال جاری خود نشان داده است که این مجموعه با رشد 115 درصدی، درآمد های عملیاتی خود را به 183 هزار و 147 میلیارد تومان رسانده است. بهای تمام شده درآمد های عملیاتی این پالایشگاه رشد 99 درصدی به نسبت شش ماهه سال گذشته داشته و به 157 هزار و 933 میلیارد تومان رسیده است. نتیجه رشد بیشتر درآمد های این مجموعه به نسبت بهای درآمد ها افزایش حاشیه سود ناخالص شپنا از 7 درصد شش ماهه سال قبل به 13.8 درصد در شش ماهه سال جاری است.

IMG_20221102_135205_439

سود ناخالص این شرکت به دلیل افزایش حاشیه سود ناخالص شپنا در کنار افزایش درآمد های عملیاتی رشد 326 درصدی داشته و از 5 هزار و 920 میلیارد تومان سال قبل به 25 هزار و 215 میلیارد تومان رسیده است. هزینه های عملیاتی، مالی و مالیات این مجموعه نیز به ترتیب 82 درصد، 310 درصد و 248 درصد افزایش یافته است اما به دلیل کم بودن میزان این هزینه ها در مقایسه با سودآوری این مجموعه اثر چندانی بر سود خالص شپنا نداشته است. در نهایت سود خالص این شرکت با افزایش 357 درصدی به نسبت 4 هزار و 518 میلیارد تومان شش ماهه سال قبل به 20 هزار و 646 میلیارد تومان رسیده و نشان از 4.5 برابر شدن سودآوری این شرکت دارد. شپنا پس از انتشار صورت های مالی خود طی اطلاعیه ای مبنی بر شفاف سازی درخصوص رشد سود خالص عنوان کرده است که افزایش درآمد های عملیاتی این شرکت به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات خود و رشد نرخ تسعیر ارز در این مدت اتفاق افتاده است.

سودآوری فصلی پالایشگاه نفت اصفهان

روند درآمد های عملیاتی فصلی پالایش نفت اصفهان نشان می دهد که این شرکت در اکثر فصول طی شده از ابتدای سال 99 درآمد بیشتری را به نسبت فصل قبل به دست آورده است. اما سود خالص فصلی پالایش گاه نفت اصفهان از این روند تبعیت نمی کند و به وسیله روند حاشیه سود خالص فصلی شپنا تغییر می کند. روند حاشیه سود خالص فصلی این مجموعه از ابتدای سال 99 دریک کانال نزولی قرار داشت و تا تابستان سال گذشته به 4.5 درصد رسید. در صورتی که این معیار در بهار سال 99 بیش از 21 درصد بود. از تابستان سال گذشته به واسطه تغییرات نرخ فراورده های نفتی حاشیه سود خالص فصلی این مجموعه روندی صعودی در پیش گرفت و در بهار امسال به کانال 14 درصد باز گشت. سود خالص بهار امسال به نسبت بهار سال 1400 افزایش 413 درصدی و سود خالص تابستان نیز به نسبت تابستان قبل رشد 284 درصدی را تجربه کرده است. با تمام این تفاسیر روند پیش رو پالایشگاه ها کشور نیازمند تداوم شرایط حال حاضر است اما می توان این صنعت را در مقایسه با شرایط بد صنعت فولاد و استخراج کانه های فلزی محل مناسب تری برای سرمایه گذاری دانست.

IMG_20221102_135211_984

در همین زمینه بیشتر بخوانید؛

چرا پالایشی‌ها سبز شدند؟

تحلیل تکنیکال شاخص فرآورده‌های نفتی

زنگ خطر قطعی گاز در زمستان امسال