به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه شانزدهم آبان ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 45 هزار و 73 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 389 هزار و 749 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 13 هزار و 247 واحدی در سطح 393 هزار و 109 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 395 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 231 واحد قرار گرفت. 

ورود پول حقیقی به بورس

در مجموع معاملات دوشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 599 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در 14 ماه اخیر از شهریور سال گذشته تاکنون است. 

 بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شتران (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 46 میلیارد تومان بود. پس از شتران، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و وبملت (بانک ملت) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

بورس

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها 

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «فارس» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «زپارس»، «تنوین» و «بالبر» معدود قرمزهای بازار بودند که بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «بپاس» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «حآفرین» و «حخزر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و شبندر و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، ثرود و فزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 143 هزار و 912 میلیارد تومان افزایش یافت.  ارزش معاملات  اوراق بدهی در بازار ثانویه 135 هزار و 408 میلیارد تومان بود که 94 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 49 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 769 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات دوشنبه 330 نماد صف خرید داشتند و 19 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 190 درصدی به 803 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 45 درصد کاهش یافت و 42 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 661 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) با صف‌ خرید 50 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خگستر، نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس