به گزارش اکوایران، خبر دستگیری مدیرعامل پتروشیمی شیراز و معاونین این پتروشیمی چند روزی است که در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است. رئیس کل دادگستری استان فارس چهارشنبه ۲۵ آبان اظهار داشت: مدیرعامل و دو معاون پتروشیمی شیراز شب گذشته بازداشت شدند. بازداشت این افراد با هماهنگی قضایی در دادسرای انقلاب شیراز انجام و آنان به تهران منتقل شده‌اند و اتهام این افراد را تبانی در معاملات دولتی و اختلاس اعلام کرد.

محمد بهمئی در خرداد ماه امسال به دستور وزیر رفاه وقت (حجت الله عبدالملکی) به مدیر عاملی پتروشیمی شیراز منصوب شده بود و در تابستان به واسطه عملکرد خوب این پتروشیمی در سال قبل، جایزه مدیر موفق سال را دریافت کرد. محمد بهمئی دو ماه قبل از این انتصاب، از مدیرعاملی پتروشیمی امیرکبیر به دلیل انتشار خبر حقوق های نجومی و دیگر حواشی عزل شده بود. حال و باتوجه به اینکه این عزل و نصب در دولت جدید صورت گرفته، افکار عمومی در انتظار شفاف سازی علت عزل و همینطور علت نصب وی بود که در نهایت فسادی جدید و این بار در پتروشیمی شیراز رخ داد.

پتروشیمی شیراز از شرکت‌های گروه گسترش نفت و گاز پارسیان است که چندی پیش «اسماعیل قنبری» مدیر معزول پژوهش و فناوری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مدیرعامل آن شده بود. سهامداران اصلی این شرکت پتروشیمی، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری مدبران اقتصاد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هستند. شرکت پتروشیمی شیراز بعنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1342 به منظور تولید کود‌های شیمیایی ازته آغاز به فعالیت نمود. اولین طرح توسعه شرکت با بهره برداری از واحد سودا اَش (soda ash) در سال 1352 به مرحله اجرا در آمد و سپس در سال ۵۵ با احداث واحد‌های STPP و DAP روند توسعه ادامه یافت. یکی از بزرگترین طرح‌های توسعه شرکت در سال ۶۴ به مرحله‌ی بهره برداری رسید. در این طرح واحد‌های جدید تولید آمونیاک، اوره، اسید نیتریک، و نیترات آمونیوم با ظرفیتی معادل ۱۰ برابر واحد‌های قدیم به همراه واحد‌های کلر آلکالی، متانول، پرکلرین و آرگون به ترتیب طی سال‌های ۶۷ و ۶۹ و ۷۲ و ۷۳ به بهره برداری رسیدند. با ادامه روند توسعه و به دنبال خارج ساختن واحد‌های قدیمی از چرخه تولید، طرح اوره و آمونیاک سوم پتروشیمی شیراز در سال ۹۵ به بهره برداری رسید. با بهره برداری از این طرح سالانه ۶۷۷ هزار تن آمونیاک و ۱۰۷۳ هزار تن اوره تولید می‌گردد که نقش مهمی در تامین نیاز‌های کشور و همچنین عرضه به بازار‌های جهانی خواهد داشت.

صورت های مالی پتروشیمی شیراز در سال مالی 1400 و شش ماهه سال جاری، عملکرد مالی خوبی را از این پتروشیمی نمایان می‌کنند. در گزارش های اخیر اکوایران به تحلیل بنیادی سهام شیراز پرداخته‌ایم که می توانید در لینک (اینجا) آن را مشاهده کنید.