به گزارش اکوایران افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین از نرخ سنگ‌آهن دریایی آسیا کاسته شد و به این ترتیب پلتس بهای هر تن سنگ‌آه عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با کاهشی 2.8 دلاری برابر 96 دلار و 25 سنت ارزیابی کرد.

بر تعداد مبتلایان به کرونا در شهرهای مختلف چین و به خصوص پکن افزوده شده و این موضوع نگرانی‌هایی مبنی بر محدودیت تردد در این کشور به وجود آورده است. یک تاجر چینی از واهمه اجرای محدودیت ترددی در شهرهای مختلف چین با افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور سخن گفت و اعلام کرد که این موضوع باعث ایجاد جریان کاهش نرخ در بازارهای این کشور شده است.

در عین حال دولت هند خبر از حذف عوارض صادراتی سنگ‌آهن و فولاد تولیدی در این کشور داد؛ انتشار این خبر نیز مزید بر علت شد تا از جریان کاهش نرخ در بازار سنگ‌آهن آسیا حمایت کند.

سقوط زغال ادامه‌دار شد

زغال‌ متالورژیک فوب استرالیا در اولین روز بازگشایی بازار در هفته جاری همچنان در مسیر سقوط آزاد قیمتی که هفته قبل آغاز کرده بود، قدم برداشت و به این ترتیب پلتس بهای هر تن از این محصول را با کاهش نرخی 5 دلاری برابر 255 دلار ارزیابی کرد. با وجود کاهش بهای زغال ظرف روزهای اخیر اما بر میزان خرید در این بازار افزوده نشده چرا که متقاضیان زغال متالورژیک فوب استرالیا ترجیح می‌دهند تا خریدهای خود را در زمان ثبات بازار انجام دهند.

پلتس بهای زغال‌متالورژیک آسیا تحویل بنادر چین را نیز در روز دوشنبه 21 نوامبر همچنان بدون تغییر نرخ برابر 298 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. اگرچه نرخ فولاد و محصولات فولادی در چین ظرف روزهای اخیر بهبود یافته، اما حاشیه سود تولید فولاد در چین منفی است و بنابراین حاشیه سود منفی فولادسازی در چین یارای حمایت از بهای زغال را ندارد. در عین حال به شکل سنتی در فصل زمستان از فعالیت فولادسازی در چین کاسته می‌شود، بنابراین برخی تجار با پیش‌بینی کاهش تقاضا برای زغال از سوی فولادسازان در خرید این محصول در نرخ فعلی تردید دارند.

بازگشت نرخ قراضه دوامی ندارد

در روز ابتدایی هفته بر نرخ قراضه وارداتی به ترکیه افزوده شد؛ این رشد نرخ درحالی در این بازار رقم خورد که بازار محصولات فولادی ترکیه همچنان در مسیر افت نرخ قرار دارد. اما مقاومت دارندگان قراضه در مقابل سیگنال کاهشی بالاخره باعث شد تا متقاضیان چاره‌ای جز خرید محصول با نرخی بالاتر نداشته باشند. به این ترتیب پلتس بهای هر تن قراضه وارداتی به ترکیه را در روز 21 نوامبر با رشدی 2 دلاری نسبت به معاملات در روز 18 نوامبر برابر 341 دلار و 50 سنت ارزیابی کرد. اگرچه بر نرخ قراضه وارداتی به ترکیه ظرف این روز اضافه شد، اما برخی فولادسازان ترکیه به کاهش بیشتر قیمت در روزهای آینده امیدوارند و معتقدند، فشار کاهش نرخ در بازار محصولات نهایی، به ناچار قراضه را ارزان می‌کند.