به گزارش اکوایران، افزایش مجدد موارد مبتلا به کرونا در پکن اعتماد فعالان بازار سنگ آهن به رونق بخش ساخت‌وساز و محصولات فولادی در این کشور را از میان برده و زمینه افت بهای سنگ‌آهن را فراهم کرده است. در این شرایط نشریه پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در روز سه‌شنبه 22 نوامبر با کاهش روزانه 2 دلاری برابر 94 دلار و 20 سنت ارزیابی کرد. فولادسازان چینی همچنان با زیان به تولید محصول می‌پردازند و این موضوع فشار کاهش نرخ بیشتری بر مواد اولیه مصرفی در این صنعت از جمله سنگ‌آهن و زغال وارد می‌کند.

ظرف ماه‌های اخیر، فولادسازان چینی برای صرف هزینه کمتر، خرید سنگ‌آهن با عیار پایین را به خرید عیار متوسط و بالا ترجیح داده‌اند؛ اما با توجه به حذف عوارض صادراتی گندله هند، این احتمال وجود دارد که از نرخ این محصول تحویل بنادر چین کاسته شده و فولادسازان چینی فرصت استفاده از گندله به جای سنگ‌آهن با عیار پایین را پیدا کنند. با توجه به شروع فصل سرما در چین و بروز آلودگی فصلیِ هوا، استفاده از گندله نسبت به سنگ‌آهن برای فولادسازان چینی ارجحیت خواهد داشت.

کاهش بهای زغال ادامه‌دار شد

زغال‌سنگ متالورژیک فوب استرالیا در دومین روز از هفته جاری 9 دلار دیگر ارزان شد و پلتس پریمیوم آن را 246 دلار و 25 سنت ارزیابی کرد. فعالان این بازار همچنان ترجیح می‌دهند تا زمان عقب‌نشینی کامل قیمت، از خرید خودداری کنند و به این ترتیب حجم معاملات در بازار زغال متالورژیک استرالیا به حداقل رسیده است. با توجه به روند مستمر عرضه از سوی معادن زغال استرالیا و ناامیدی فولادی‌ها از بازگشت پایدار قیمت‌ها، احتمال کاهش بیشتر بهای زغال استرالیا وجود دارد.

درحالی که بهای زغال متالورژیک فوب استرالیا در رالی سقوط آزاد قرار گرفته؛ پلتس پریمیوم این محصول تحویل بنادر چین را بدون تغییر نرخ برابر 298 دلار به ازای هر تن در روز سه‌شنبه 22 نوامبر ارزیابی کرده است. معامله زغال‌سنگ در بنادر چین ظرف روزهای اخیر کاهش محسوسی داشته است. فولادسازان چینی با کاهش حاشیه سود مواجه‌اند و در این شرایط منتظر هستند تا از هرگونه فرصت کاهش نرخ مواد اولیه استفاده کنند.

بازگشت قراضه به مسیر رشد نرخ

قیمت قراضه وارداتی ترکیه در 22 نوامبر افزایش یافت و به این ترتیب پلتس بهای این محصول فوی ترکیه را با رشد روزانه 2.5 دلاری برابر 345 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. میزان موجودی قراضه در بازار داخلی ترکیه کاهش داشته و فولادسازان این کشور برای استمرار تولید، چاره‌ای جز خرید قراضه با نرخی بالاتر ندارند. در عین حال، برخی منابع از رشد تقاضای داخلی برای محصولات فولادی خبر داده‌اند که این موضوع نیز از بهبود بهای قراضه وارداتی به این کشور حمایت کرده است.