به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات روند صعودی پیدا کرد و تا یک ساعت پایانی به صعود ملایم خود ادامه داد، اما در یک ساعت پایانی اندکی پائین آمد. 

به طور کلی دامنه نوسان شاخص کوتاه بود و در پایان معاملات شاخص کل بورس با افزایش 2 هزار و 533 واحدی به رقم یک میلیون و 410 هزار و 188 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات هزار و 816 واحد نسبت به روز  سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 407 هزار و 302 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 51 واحد رشد کرد و در رقم 18 هزار و 593 واحد باقی ماند. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 360 نماد رشد قیمت داشتند و 303 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 54 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 46 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه از بورس

در مجموع معاملات چهارشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 74 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 14 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «وبانک»، «وبملت» و «حکشتی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «فولاد»، «کگل» و «ومعادن» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «وهور» و «خدیزل» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «پخش»، «گدنا» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، دی و تلیسه پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه 60 نماد صف خرید داشتند و 28 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 7 درصدی به 192 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 66 درصد کاهش یافت و 88 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 126 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد وبانک (شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) با صف‌ خرید 60 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وبانک، نمادهای وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 22 هزار و 503 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 16 هزار و 492 میلیارد تومان بود که 73 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 266 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد مارون (شرکت پتروشیمی مارون) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 390 میلیارد تومان بود. 

پس از مارون، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای خگستر و گدنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خساپا با تعداد 806 میلیون و 536 هزار و 265 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی  تعلق داشت. دو نماد فایرا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس