به گزارش اکوایران سنگ‌آهن دریایی آسیا ظرف روز پایانی هفته با افزایش تمایل متقاضیان برای خرید و ذخیره‌سازی در انبار پیش از شروع موعد جشنواره بهاره در چین گران شد. تاریخ برگزاری این جشن که به نوعی سال نوی چینی است، متغیر بوده اما تقریبا در هفته‌های ابتدایی سال 2023 برگزار می‌شود، این جشنواره طولانی‌ترین جشن در چین است و برای حدود 2 هفته بزرگترین اقتصاد کالایی دنیا تعطیل می‌شود. به شکل معمول پیش از شروع این تعطیلات، تجار و تولیدکنندگان نسبت به خرید و ذخیره‌سازی مواد اولیه اقدام می‌کنند و بنابراین رشد تقاضا چند هفته  پیش از آغاز سال نوی چینی، زمینه افزایش بهای کامودیتی‌ها را در پی دارد. در عین حال ظرف هفته گذشته بازار آهن و فولاد چین با حمایت بانک‌های دولتی این کشور با افزایش نقدینگی مواجه شده و این موضوع نیز از ایجاد جریان رشد نرخ در بازار سنگ‌آهن حمایت کرد و به این ترتیب در روز جمعه 25 نوامبر پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با رشد روزانه 3.2 دلاری برابر 99.65 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد.

بازگشت زغال‌سنگ به مسیر رشد

راند کاهش بهای زغال‌سنگ متالورژیک فوب استرالیا ظرف روزهای پایانی هفته گذشته منتهی به روز جمعه 25 نوامبر متوقف و پلتس پریمیوم این محصول در این روز را با ثبت رشد نرخ روزانه 25 سنتی برابر 247 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. فعالان این بازار از ثبت چند معامله در این نرخ پس از چند هفته عدم خرید از سوی متقاضیان خبر دادند.

پلتس پریمیوم هر تن زغال متالورژیک تحویل چین را نیز در روز جمعه 25 نوامبر برابر 299 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. فولادسازان چینی همچنان با استناد به کاهش حاشیه سود فولادسازی در این کشور خواهان اخذ تخفیف بیشتر بر روی محموله‌های زغال خود هستند. به گفتی برخی تجار، عوامل بنیادی حاکم بر این بازار حامی حفظ جریان رشد نرخ نبوده و بنابراین افزایش بهای این محصول بعید است که ادامه‌دار شود.

قراضه ترکیه افزایشی ماند

قراضه وارداتی به ترکیه پس از ثبت یک دوره کاهش قیمت، از اواسط هفته جاری وارد مسیر رشد نرخ شد، به نحوی که پلتس بهای هر تن از این محصول را در روز جمعه 25 نوامبر با ثبت رشد روزانه 5.25 دلاری برابر 355.25 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. بهبود تقاضا در بازار مقاطع طویل فولادی ترکیه مهم‌ترین دلیل بازگشت قراضه به مسیر رشد نرخ ظرف روزهای اخیر بود. کمترین بهای ثبت شده برای قراضه وارداتی به ترکیه ظرف هفته‌های اخیر در روز 16 نوامبر و در نرخ 336.5 دلار به ازای هر تن رقم خورد و به این ترتیب این محصول حدود 19 دلار از کف قیمت ثبت شده ظرف روزهای اخیر خود فاصله گرفته است.

در عین حال پلتس بهای میلگرد صادراتی فوب ترکیه را نیز در روز جمعه 25 نوامبر با ثبت رشد 2.5 دلاری برابر 632.5 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. برخی فعالان این بازار بر این باورند که بهبود بازار داخلی و صادراتی مقاطع طویل فولادی ترکیه بسیار محدود بوده و درواقع هنوز پیشرفت قابل توجهی در بهای محصولات فولادی ترکیه و میزان تولید و فروش کارخانه‌ها به وجود نیامده است. در چنین شرایطی رشد بهای قراضه وارداتی به این کشور غیرمنظقی و بی ثبات است.