به گزارش اکوایران، معاملات امروز بازار سهام با رشد شاخص کل آغاز شد اما پس از 45 دقیقه، روند شاخص معکوس شد و رو به پائین حرکت کرد.

در پایان معاملات شاخص 138 واحد بالا‌‌تر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و 417 هزار و 859 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز هزار و 94 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 414 هزار و 113 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 15 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 657 واحد رسید.

02

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 355 نماد رشد قیمت داشتند و 316 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 53 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 47 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

تداوم خروج پول حقیقی به بورس

در مجموع معاملات یکشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز متوالی منفی شد و 127 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 24 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز گروه «خودرو و ساخت قطعات» سبزترین گروه بازار بود و نمادهای «خودرو»، «فارس» و «خساپا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «میدکو»، «شبندر» و «بوعلی» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «خدیزل»، «ارفع» و «ددانا» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «غصینو» و «پخش» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، ثالوند و سبزوا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

عرضه و تقاضا در معاملات یکشنبه

در معاملات یکشنبه 78 نماد صف خرید داشتند و 29 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 80 درصدی به 258 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 56 درصد افزایش یافت و 264 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 80 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) با صف‌ خرید 24 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خودرو، نمادهای وملی (شرکت هلدینگ صنعتی ملی) و خمهر (شرکت مهر کام پارس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

رشد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 806 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 858 میلیارد تومان بود که 37 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 300 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 217 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد آسیاتک و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد 864 میلیون و 722 هزار و 407 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد خگستر و دی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

03