به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 15 آذر ماه، شاخص کل بورس پایتخت از ابتدا روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 409 هزار و 404 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 4 هزار و 199 واحد ریزش کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز با رشد هزار و 616 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 416 هزار و 190 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 30 واحد کاهش به رقم 18 هزار و 610 واحد رسید. 

بورس

عرضه و تقاضا در معاملات سه‌شنبه

در معاملات سه‌شنبه 96 نماد صف خرید داشتند و 22 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 38 درصدی به 275 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 25 درصد افزایش یافت و 188 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 173 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد غاذر (شرکت کشت و صنعت پیاذر) با صف‌ خرید 21 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از غاذر، نمادهای ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) و کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

نمادهای سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 381 نماد رشد قیمت داشتند و 290 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 57 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 43 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج پول حقیقی از بورس

در مجموع معاملات سه‌شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دوازدهمین روز متوالی منفی شد و 67 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خساپا (شرکت سایپا) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 22 میلیارد تومان بود. پس از خساپا، نمادهای خبنیان (شرکت بنیان دیزل) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و  بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر نمادهای ورنا و وساپا بیشترین ورود پول را داشتند و غزر، سمگا و کگل در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «میدکو»، «کگل» و «وپاسار» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس داشتند و در مقابل نمادهای «فارس»، «خودرو» و «فخاس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «سمگا»، «مارون» و «هجرت» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «بپاس» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، سمگا و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 724 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 784 میلیارد تومان بود که 36 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 430 میلیارد تومان رسید. بیشترین معاملات بازار نیز به سه نماد خگستر و خساپا و خودرو تعلق داشت.

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 150 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن وساپا و ورنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خساپا با تعداد 451 میلیون و 851 هزار و 754 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خگستر تعلق داشت. نمادهای شستا و دی نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس