به گزارش اکوایران، در بازه هفتگی منتهی به روز جمعه 16 دسامبر در معاملات آتی کامکس آمریکا، روی 6.8 درصد، آلومینیوم 4.25 درصد، قلع 3.1 درصد، مس 2.9 و سرب 1.7 درصد ارزان شدند.

کاهش تورم به سود فلزی‌ها تمام نشد

کاهش سرعت رشد تورم در آمریکا برای ماه نوامبر باعث شد تا فدرال رزرو از میزان سیاست انقباضی خود کاسته و نرخ بهره را برای ماه دسامبر 50 واحد افزایش دهد. این در حالی بود که پیش از این فدرال رزرو برای چهار مرحله متوالی نرخ بهره را 75 واحد افزایش داده بود و با در نظر گرفتن 2 مرحله ابتدایی رشد نرخ بهره در سال جاری به میزان 25 و 50 واحد، ظرف روزهای پایانی سال 2022 نرخ بهره در آمریکا به 4.5 درصد رسید.

مجموع سیاست انقباضی فدرال رزرو در کاهش تورم نتیجه‌بخش بوده است.  شاخص بهای مصرف‌کنندگان آمریکایی برای ماه نوامبر رشد سالانه 7.1 درصدی داشت که این رقم کمترین میزان رشد تورم سالانه پس از دسامبر 2021 بود.

با این وجود فدرال رزرو در آخرین جلسه خود در سال 2022 بر استمرار سیاست انقباضی در سال آینده میلادی و رشد نرخ بهره به بیش از 5 درصد، برای مهار تورم تا 2 درصد تاکید کرد و این موضوع با افزایش واهمه از بروز رکود اقتصادی به افت بهای فلزات صنعتی در روز ابتدایی هفته منجر شد.

خوش‌بینی به فلز سرخ ادامه‌دار می‌شود

در هفته میانی ماه دسامبر در معاملات آتی کامکس آمریکا، مس تا 3.7 دلار به ازای هر پوند عقب‌نشینی قیمتی داشت، افزایش نگرانی از بروز رکود جهانی با توجه به سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی دنیا در مهار تورم و افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین پس از کاهش محدودیت قرنطینه‌ای در این کشور بر این عقبگرد قیمتی منجر شد. پس از افزایش 50 واحدی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در نیمه ماه دسامبر، بانک مرکزی انگلستان و بانک مرکزی اروپا نیز نرخ بهره را 50 واحد افزایش دادند. این تصمیمات سیگنالی کاهشی برای بازارهای کالایی به همراه داشت و مس، فلزی که از آن به عنوان دماسنج اقتصادی یاد می‌شود در واکنش به شدت گرفتن احتمال تضعیف اقتصاد جهانی، با افت نرخ مواجه شد.

در حالی که مس متاثر از سیاست‌های پولی، بحران انرژی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، استمرار قرنطینه در چین ظرف سال 2022، سال سختی را پشت سر گذاشت، گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند که این فلز با توجه به استمرار محدودیت عرضه و تقاضای افزایشی در بلند مدت ظرف سال آینده میلادی به مسیر رشد نرخ بازگردد.

سقوط آلومینیوم به زیان تولیدکنندگان

آلومینیوم نیز طرف هفته منتهی به روز جمعه 16 دسامبر 4.25 درصد از ارزش خود را از دست داد و در معاملات آتی کامکس آمریکا با نرخ 2 هزار و 375 دلار به ازای هر تن مورد معامله قرار گرفت. در حالی که کاهش محدودیت کرونایی در چین زمینه رشد بهای این فلز در هفته‌های قبل را فراهم کرده بود، بر تعداد مبتلایان به کرونا در چین افزوده می‌شود و این موضوع ریسک افت تقاضا در میان مدت را مطرح کرد که خود سیگنال موثر کاهشی برای این بازار است. در عین حال تصمیم بانک‌های مرکزی دنیا برای استمرار سیاست انقباضی سیگنال کاهشی دیگر برای بازار این فلز است. سقوط بهای آلومینیوم ظرف سال 2022 و بالا ماندن بهای انرژی، تولیدکنندگان این فلز را با چالش کاهش حاشیه سود و در برخی موارد زیان در تولید مواجه کرده که خود عاملی در کاهش یا توقف خطوط تولید این فلز در سال جاری میلادی بود.