به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد. در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهار‌شنبه 41 هزار و 802 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 538 هزار و 3 واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن نیز روند صعودی داشت و امروز 10 هزار و 552 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه بالا آمد و در رقم 456 هزار و 274 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 365 واحد صعود کرد و به رقم 19 هزار و 538 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 605 نماد رشد قیمت داشتند و 55 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 92 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 8 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه حقیقی

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 378 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شتران (شرکت پالایش نفت تهران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 73 میلیارد تومان بود. پس از شتران، نمادهای وپاسار (بانک پاسارگاد) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای شستا، فولاد، خودرو، خساپا و خچرخش بیشترین خروج پول را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز سه غول بازار سهام بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» در مجموع 10 هزار و 519 واحد شاخص را بالا کشیدند و در مقابل نمادهای «دانا»، «سپ» و «آسیاتک» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «کگهر» و «فجهان» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «وهور» و «گوهران» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، دی و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات شنبه 211 نماد صف خرید داشتند و 10 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 75 درصدی به 622 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 4 درصد افزایش یافت و 252 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 463 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد شتران (شرکت پالایش نفت تهران)  با صف‌ خرید 46 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از شتران، نمادهای کویر (شرکت فولاد سپید فراب کویر) و خفنر (شرکت فنرسازی خاور) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 287 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 550 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 64 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 312 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 3 ماه اخیر است. 

 در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 244 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 766 میلیون و 517 هزار و 13 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شتران تعلق داشت. دو نماد خودرو و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس