به گزارش اکوایران شاخص قیمت فلزات بورس لندن ظرف هفته ابتدایی سال 2023 حدود 2 درصد کاهش داشت و در روز جمعه ششم ژانویه تا 3 هزار و 905 واحد عقب نشست. عمده عقب‌نشینی این شاخص ظرف روزهای ابتدایی هفته رقم خورد و بخشی از این زیان ظرف روز جمعه ششم دسامبر در پی سیگنال‌های مثبت کاهش نظارت بازار املاک در چین و  داده‌های اشتغال آمریکا بر طرف شد.

سیگنال مثبت سقوط شاخص دلار برای فلزی‌ها

داده‌های وزارت کار آمریکا نشان داد که در ماه دسامبر 223 هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شده که این رقم بیش از برآورد 200 هزار شغل نظرسنجی رویترز اما کمتر از 263 هزار شغل ایجاد شده در ماه نوامبر بود؛ در عین حال میزان درآمد ماهانه آمریکایی‌ها ظرف دسامبر 2022 تنها  0.3 درصد افزایش یافت که این رقم کمتر از پیش‌بینی و میزان رشد دستمزد برای ماه قبل بود.

تضعیف داده‌های اشتغال و درآمد آمریکا زمینه عقبگرد شاخص دلار را فراهم کرد که این موضوع سیگنالی افزایشی برای بازارهای کالایی به همراه داشت. درواقع کاهش رشد دستمزد و بروز نشانه‌های دیگر از تضعیف رشد اقتصادی آمریکا، باعث امیدواری فعالان بازار به کاهش رشد نرخ بهره از سوی فدرال رزرو شد و زمینه صعود بازارهای مالی و کالایی دنیا را ظرف روز جمعه ششم ژانویه فراهم کرد. البته داده‌های تورم آمریکا برای ماه دسامبر ظرف روزهای پایانی هفته پیش‌رو منتشر می‌شود و نتایج آن می‌تواند بر تصمیات فدرال رزرو درخصوص میزان سیاست انقباضی برای مهار تورم اثرگذار باشد.

در نهایت ظرف یک هفته ابتدایی سال 2023 منتهی به روز جمعه ششم ژانویه قلع 2.99 درصد مس 2.7 درصد و فلز روی 2.24 درصد گران شدند؛ این در حالی بود که در این بازه زمانی نیکل 6.6 درصد، سرب 4.5 درصد و آلومینیوم 2.65 درصد از ارزش خود را در بازارهای جهانی از دست دادند.

احتمال بهبود بازار مسکن در چین به کمک فلز سرخ آمد

فلز سرخ ظرف هفته ابتدایی سال 2023 نوسان نرخ رفت و برگشتی قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد؛ در حالی که واهمه از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین و نزدیک شدن به تعطیلات سال نوی چینی از میزان تقاضا برای مس کاست و در نتیجه این فلز تا 3.7 دلار به ازای پوند تا روز پنج‌شنبه پنجم ژانویه عقب نشست، تضعیف دلار آمریکا ظرف روز جمعه و انتشار خبری مبنی بر کاهش نظارت چین بر بازار املاک از سوی بلومبرگ باعث شد تا مس به مسیر رشد قیمت بازگردد و با ثبت رشد روزانه 2.2 درصدی تا 3.91 دلار به ازای هر پوند معادل 8 هزار و 602 دلار به ازای تن در معاملات آتی کامکس آمریکا صعود کند.

سرمایه‌گذاران امیدوارند که چین برای بازگرداندن اقتصاد این کشور به مسیر رشد حمایت بیشتری از بخش ساخت‌وساز انجام دهد؛ این موضوع با تحریک تقاضا برای فلزات صنعتی زمینه رشد بهای این محصولات را فراهم می‌کند. در عین حال چین از امروز یکشنبه هشتم ژانویه پذیرای مسافران بین‌المللی بدون نیاز به قرنطینه است. این خبر اگرچه واهمه شیوع گسترده کرونا در کوتاه مدت را به دنبال دارد، اما سیگنال مثبتی برای بازگشت تقاضا در میان و بلند مدت خواهد بود و بنابراین محرک تقاضا است.

 در عین حال شیلی به‌عنوان یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان اصلی مس معدنی در دنیا از کاهش 6.9 درصدی تولید این فلز برای ماه نوامبر خبر داد. ظرف سال 2022 تولید معدنی مس با چالش‌های جدی مواجه شد به نحوی که در شرایط کنونی موجودی این فلز در انبارهای بورسی در نرخی بسیار پایین قرار دارد. این کاهش موجودی اگر همزمان با رشد تقاضا باشد، پتانسیل ایجاد جریان افزایشی در بازار فلز سرخ را دارد.