به گزارش اکوایران، امروز شنبه یکم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با کاهش 31 هزار و 566 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 567 هزار و 577 واحد پائین آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با افت 4 هزار و 245 واحدی در رقم 521 هزار و 942 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با ریزش 219 واحدی در سطح 21 هزار و 288 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 245 نماد رشد قیمت داشتند و 408 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 38 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 62 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج سرمایه از بورس 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و 754 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خساپا اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 86 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، بزرگان بازار با خروج سرمایه حقیقی مواجه بودند و نمادهای فولاد، خگستر، نوری، وبملت و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به شیراز اختصاص داشت و از آن نمادهای دفارا، فروژ و شپدیس بیشترین ورود پول را داشتند.  

بورس

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای فولاد، فملی و میدکو بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای شیراز، شپدیس و شتران بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای آریا، بپاس و شگویا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای وسپهر، فزر و مارون بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خگستر بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شتران در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افزایش ارزش معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 15 هزار و 296 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 236 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 10 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 10 هزار و 590 میلیارد تومان رسید. 

رشد صف‌های بازار 

در معاملات شنبه، 119 نماد صف خرید داشتند و 94 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 24 درصدی به 838 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 108 درصد افزایش یافت و 536 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف‌ خرید 236 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای فروژ (شرکت صنایع فروآلیاژ ایران) و دسینا (شرکت داروسازی سینا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد حکشتی اختصاص داشت و پس از حکشتی، نمادهای نوری، کویر، تلیسه و فماک بیشترین صف فروش را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس