به گزارش اکوایران، امروز شنبه هشتم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش 11 هزار و 875 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 600 هزار و 80 واحد پائین آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با سقوط 8 هزار و 290 واحدی در رقم 504 هزار و 200 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 152 واحدی در سطح 20 هزار و 827 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 161 نماد رشد قیمت داشتند و 503 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 24 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 76 درصد بازار افت قیمت داشتند.   

خروج سرمایه از بورس 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز متوالی منفی بود و هزار و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه همانند روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 64 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، دیگر نماد پالایشی؛ شبندر بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و فولاد و فملی در رتبه‌های بعدی بودند.  

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای بانکی؛ وبملت و وپاسار بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای بوعلی، شبندر و فارس بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، غصینو و دماوند بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای زاگرس، هرمز و وهور بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شستا در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای فروژ، کرمان و گدنا پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افت ارزش معاملات خرد سهام   

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 19 هزار و 732 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 9 هزار و 244 میلیارد تومان بود که 47 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 19 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 7 هزار و 284 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات شنبه، 70 نماد صف خرید داشتند و 154 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 5 درصدی به 481 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 78 درصد افزایش یافت و 815 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف خرید 199 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) و کتوکا (شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد کاما اختصاص داشت و پس از کاما، نمادهای فاذر، ذوب، گدنا و وآذر بیشترین صف فروش را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس