به گزارش اکوایران بررسی‌ داده‌های PMI چین، ژاپن و کره جنوبی نشان از بهبود فرآیند تولید در این کشورها برای ماه ژانویه نسبت به دسامبر دارد، به این ترتیب باید اذعان کرد که بزرگترین اقتصادهای آسیایی یعنی چین، ژاپن و کره جنوبی به سمت خروج از رکود قدم برمی‌دارند. بررسی‌های PMI نشان داد که فعالیت کارخانه‌ها در ماه ژانویه در اندونزی و فیلیپین گسترش یافت، اما در مالزی و تایوان کاهش یافت. صنایع هندی نیز سال جدید میلادی را ضعیف‌تر آغاز کردند؛ میزان شاخص مدیران خرید هند نیز در ماه ژانویه به کمترین میزان خود ظرف 3 ماه قبل رسید.

شرکت‌های خصوصی چینی درگیر رکود

 در حالی که داده‌های رسمی دولتی چین از بهبود شاخص مدیران خرید این کشور برای ماه ژانویه و عبور از سطح 50 واحدی به دلیل کاهش محدودیت کرونایی در این کشور خبر داد؛ داده شاخص مدیران خرید صنعتی  Caixin که عمدتا بر شرکت‌های خصوصی که مجموعه‌های کوچک و متوسط هستند کمتر از حد انتظار و زیر 50 واحد اعلام شد.

رکود بلای جان تولیدکنندگان ژاپنی

شاخص PMI بانک au Jibun ژاپن در ژانویه به 48.9 رسید که نسبت به ماه قبل تغییری نکرده بود، زیرا تولیدکنندگان ژاپنی از تضعیف تقاضای جهانی متاثر شده و تحت فشار کاهشی قرار گرفتند. بررسی دقیق‌تر زیرشاخص‌های PMI ژاپن نشان داد که تاخیر عرضه‌کنندگان در این ماه کاهش داشت و به کمترین میزان پس از فوریه 2021 رسید، درعین حال تورم برای قیمت نها ده‌های تولیدی در ماه ژانویه 2023 به کمترین میزان خود ظرف 16 ماه اخیر رسید.

PMI کره کمتر از 50 واحد جا خوش کرد

فعالیت واحدهای تولیدی کره جنوبی در ژانویه برای هفتمین ماه متوالی کمتر از 50 واحد و در سطح رکودی اعلام شد. میزان شاخص PMI صنعتی کره جنوبی برای ژانویه امسال برابر 48.5 واحد اعلام شد، این در حالی بود که این شاخص برای ماه دسامبر برابر 48.2 واحد بود و بنابراین شاخص مدیران خرید صنعتی کره  در بازه ماهانه بهبود داشت، هر چند در نهایت همچنان در سطحی که بیانگر رکود است اعلام شد.

آسیا از بحران عبور کرد؟

برخی تحلیلگران می‌گویند، درخصوص عبور کشورهای آسیایی از بحران تورم جهانی و رکود تردید وجود دارد. تورو نیشیهاما، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی Dai-ichi Life در توکیو گفت: بدترین رکود آسیا پشت سر گذاشته شده است، اما دورنمای بازار به دلیل ضعف در مقاصد صادراتی عمده مانند ایالات متحده و اروپا تیره شده است.

صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه چشم‌انداز رشد جهانی خود را از 3.4 درصد در سال 2022 به 2.9 درصد در سال 2023 کاهش داد. این موضوع می‌تواند، به تضعیف تقاضا برای محصولات تولیدی توسط صنایع آسیایی می‌انجامد.