به گزارش اکوایران، فلزات صنعتی در هفته منتهی به روز جمعه 24 فوریه از سکه افتادند به نحوی که از ارزش اغلب آن‌ها در معاملات آتی بورس آمریکا و بورس فلزات لندن کاسته شد. 24 فوریه سالروز حمله روسیه به اوکراین و آغاز جنگ در اروپای شرقی بود؛ جنگی که انتظار می‌ رفت تاثیری قابل ملاحظه و عمیق بر روند نوسان بهای کامودیتی‌ها برجای بگذارد. اگرچه ظرف هفته‌های ابتدایی پس از حمله روسیه به اوکراین، واهمه از کسری عرضه کامودیتی‌ها با محوریت محصولات حوزه انرژی، مواد غذایی و محصولات صنعتی زمینه اوج‌گیری بهای این محصولات و حتی رکوردشکنی‌های تاریخی قیمتی را مهیا کرد، اما بازارها در زمان نسبتا محدودی به روال طبیعی بازگشتند و چشم‌انداز منفی تقاضا برای آن‌ها با واهمه از بروز رکود اقتصادی در دنیا باعث شد تا در نیمه دوم سال 2022 بسیاری از کامودیتی‌ها تجربه کف‌نشینی چند سال قیمتی را نیز داشته باشند.

محدودیت عرضه مانع سقوط آزاد فلز سرخ شد

فلز سرخ در معاملات بورس فلزات لندن ظرف هفته اخیر کانال قیمتی 9 هزار دلاری را از دست داد و تا 8 هزار و 807 دلار به ازای هر تن عقب نشست. در معاملات آتی کامکس آمریکا نیز مس با ثبت کاهش هفتگی 3.8 درصدی به 3.95 دلار به ازای هر پوند عقب نشست. احتمال تشدید سیاست انقباضی از سوی فدرال رزرو و نگرانی درخصوص عدم بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد عامل این افت نرخ بود.

اگرچه نگرانی در خصوص آینده تقاضا زمینه افت بهای فلز سرخ را فراهم کرده است، اما وجود محدودیت در عرضه باعث می‌شود تا شتاب افت نرخ فلز سرخ محدود شود. تولید فلز سرخ در مناطق اصلی آمریکایی جنوبی و مرکزی متوقف شده است و این موضوع نگرانی‌ها در خصوص کمبود عرضه در ایالات متحده آمریکا و اروپا را تشدید کرده است. در عین حال همچنان تولید در معادن مس پرو دستخوش ناآرامی های سیاسی در این کشور است. به این ترتیب نگرانی در خصوص محدودیت عرضه از شتاب افت قیمت فلز سرخ کاسته است.

مبارزه با تورم ادامه دارد

در هفته منتهی به روز جمعه 24 فوریه صورت‌جلسه فدرال رزرو منتشر شد و نشان داد که تمامی اعضای بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا خواهان استمرار سیاست انقباضی با افزایش نرخ بهره به‌منظور کنترل تورم هستند. به این ترتیب سرمایه‌گذاران بازارهای مالی و کالایی دنیا افزایش 25 واحدی دیگر در نرخ بهره را تقریبا قطعی برآورد کردند.

در عین حال این صورت جلسه نشان داد که فدرال رزرو می‌تواند بیش از آنچه در گذشته برآورد می‌شد، سیاست انقباضی را اجرایی کند. افزایش نرخ اشتغالزایی در آمریکا برای ماه ژانویه نشان داد که فعلا سیاست انقباضی به بازار کار آسیب نزده است، در کنار این موضوع داده‌های تورمی آمریکا برای ماه ژانویه نیز حاکی از مقاومت تورم در برابر کاهش بود. به این ترتیب ادامه سیاست انقباضی در آمریکا به منظور مهار تورم در دستور کار اعضای فدرال رزرو قرار گرفت.

عزم فدرال رزرو برای مهار تورم با افزایش بیشتر در نرخ بهره در حالی که به افزایش شاخص دلار آمریکا انجامید، زمینه افت بهای کامودیتی‌ها و قرمزپوشی بازارهای مالی را فراهم کرد.

به این ترتیب ظرف یک هفته منتهی به روز جمعه 24 فوریه در معاملات آتی کامکس آمریکا، مس 3.8 درصد از ارزش خود را از دست داد؛ فلز روی 3 درصد ارزان شد، آلومینیوم 2.2 درصد از ارزش خود را از دست داد و قلع با افت 0.8 درصدی مواجه شد. این کاهش قیمت‌ها در حالی رقم خورد که 1.2 درصد بر ارزش نیکل افزوده شد و سرب 2.8 درصد گران شد.