به گزارش اکوایران ، روز شنبه شاخص کل بورس از ابتدای معاملات روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با افت 33 هزار و 562 واحدی به رقم یک میلیون و 788 هزار و 209 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز در پایان معاملات 4 هزار و 880 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 532 هزار و 990 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با کاهش 288 واحدی به سطح 22 هزار و 719 واحد افت کرد. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز هزار و 300 واحد افت کرد و به رقم 93 هزار و 755 واحد رسیده است. 

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 206 نماد رشد قیمت داشتند و 445 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 32 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 68 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

photo_۲۰۲۳-۰۳-۰۴_۱۶-۴۵-۵۱

تداوم خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای پنجمین روز پیاپی منفی بود و 858 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که مشابه روند خروج پول حقیقی چهارشنبه بوده است.

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 79.9 میلیارد تومان بود.

فملی دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای شتران، شپنا، تاپیکو و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، وبانک بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و رمپنا و سصفها در رتبه‌های بعدی بودند.

لیدرهای بازار امروز

امروز نمادهای بزرگ بازار که با خروج پول مواجه بودند موجب ریزش شاخص شدند. فولاد، فملی، فارس، کگل و شبندر بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای رمپنا، وبانک، خودرو و پاسار بزرگان سبزپوش بازار بودند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، هرمز، فغدیر و ارفع بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای کلر، فجهان و بمپنا بیشترین اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و شستا و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، دی و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات شنبه، 86 نماد صف خرید داشتند و 58 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 46 درصدی به 238 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 62 درصد کاهش یافت و 129 میلیارد تومان بود.

ارزش معاملات امروز

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 42 هزار و 219 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 29 هزار و 990 میلیارد تومان بود که 71 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 27.5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 7 هزار و 430 میلیارد تومان رسید.

امروز در میان صنایع، بیشترین ارزش معاملات متعلق به صنعت خودرو و ساخت قطعات با هزار و 74 میلیارد تومان بود و صنعت فلزات اساسی با 773 میلیارد تومان ارزش معامله در دومین جایگاه قرار گرفت.

پس از صنعت خودرو و فولاد؛ صنایع محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی در جایگاه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات روز قرار گرفتند.

در جدول تعداد معاملات امروز نیز خودرو با 19 هزار و 484 معامله در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین تعداد معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به فولاد تعلق داشت. دو نماد انتخاب و دی نیز بیشترین تعداد معاملات بازار فرابورس را داشتند.

photo_۲۰۲۳-۰۳-۰۴_۱۶-۱۸-۵۹