به گزارش اکوایران هر بوشل گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو تا 6.5 دلار به ازای هر بوشل تا روز جمعه دهم مارس عقب نشینی قیمتی داشت که این رقم، کمترین نرخ فروش آن ظرف 18 ماه اخیر بود. احتمال افزایش عرضه از سوی بزرگترین تامین‌کنندگان گندم دنیا عامل اصلی این عقب‌نشینی قیمتی است. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا در آخرین گزارش خود افزایش تولید گندم جهانی را تایید کرد.

رکوردشکنی تولید و صادرات روسیه

رئیس‌جمهور روسیه هفته گذشته از رشد تولید و بهبود صادرات گندم این کشور در سال جاری خبر داد. برآورد می‌شود کع این کشور در سال 2022 برابر 153 میلیون و 800 هزار تن گندم تولید کرده باشد که این رقم رکوردی جدید برای روسیه در تولید این محصول است؛ در عین حال تخمین زده می‌شود که این کشور در سال گذشته بالغ بر 60 میلیون تن گندم صادر کرده باشد، که این رقم نیز در میزان صادرات این کشور بی‌نظیر تلقی می‌شود. گفته می‌شود دولت روسیه، کشاورزان این کشور را وادار کرده است تا پیش از برداشت محصول زراعی جدید، عمده محصولات خود را صادر کنند تا سیلوهای این کشور فضا برای ورود محصول جدید داشته باشد.

گندم اوکراین، رهسپار بازار جهانی می‌شود؟

اوکراین از دیگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر جهانی در زمینه گندم پیش از آغاز جنگ در اروپای شرقی بود. با حمله روسیه به اوکراین، صادرات گندم از این کشور متوقف شد و این موضوع زمینه اوج‌گیری و رکوردشکنی بهای این محصول در بازارهای جهانی را فراهم کرد. با این وجود نیاز جامعه جهانی به گندم اوکراین باعث شد تا با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل، روسیه بر ایجاد کریدور امن تجاری صادرات غلات از اوکراین توافق کند. انتشار این خبر زمنیه افت بهای گندم از قله‌های قیمتی ثبت شده در نیمه دوم سال 2022 را فراهم کرد.

در شرایط کنونی اوکراین پیش بینی می‌کند که علی‌رغم استمرار جنگ در خاک این کشور اما برداشت محصول زمستانه این کشور خوب باشد و اوکراین توان افزایش عرضه این محصول غذایی به بازار ظرف ماه‌های پیش‌رو را داشته باشد. اما قرارداد کریدور امن تجاری روسیه و اوکراین در تاریخ 18 مارس امسال به پایان می‌رسد. در این شرایط ترکیه تلاش جدیدی را برای رایزنی با روسیه برای تمدید کریدور امن تجاری آغاز کرده است.

تحلیلگران بر این باورند که با تمدید کریدور امن تجاری صادرات غلات از اوکراین، احتمال بازگشت بهای گندم به کف نرخ در سال 2021 وجود دارد.