به گزارش اکوایران سنگ‌آهن ظرف روزهای پایانی هفته منتهی به روز جمعه دهم مارس مجدد با افزایش نرخ مواجه شد و تا مرز ۱۳۰ دلار پیش رفت؛ به این ترتیب پلتس بهای هر تن از این محصول با عیار ۶۲ درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را برابر ۱۲۹ دلار و ۹۵ سنت ارزیابی کرد که این رقم نسبت به نرخ فروش آن در رو  قبل رشدی ۹۵ سنتی داشت‌.

رشد تقاضا سنگ‌آهن را گران کرد

افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن از سوی فولادسازان چینی و رشد بهای کنسانتره داخلی، عامل اصلی رشد نرخ سنگ‌آهن وارداتی به چین بود.

به گفته منابع پلتس کاهش تولید کنسانتره داخلی به دلیل افزایش نظارت‌های ایمنی بر معادن این کشور و رشد اندک حاشیه سود فولادسازان چینی زمینه افزایش بهای کنسانتره را فراهم کرده است، که این موضوع محرک بهای سنگ‌آهن وارداتی به چین نیز هست.

در عین حال اگر چه سیاست‌گذاران چینی رشد اقتصادی ۵ درصدی را برای این کشور در سال ۲۰۲۳ هدف‌گذاری کرده و این موضوع بسیاری از فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا را ناامید کرده، اما در جلسه کمیسیون خلق چین مجدد وعده‌هایی درخصوص حمایت دولت از بخش ساخت‌وساز داده شد که این موضوع سیگنالی مثبت برای بازار آهن و فولاد به همراه داشته است.

زغال متالورژیک از سکه افتاد

راند جدید کاهش نرخ در بازار زغال‌سنگ متالورژیک استرالیا آغاز شد؛ کاهش تقاضا برای زغال گران استرالیا و افزایش عرضه این محصول عامل اصلی این افت نرخ بود.

به این ترتیب پلتس پریمیوم این‌محصول فوب استرالیا را برای روز جمعه دهم مارس برابر ۳۶۳ دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد که نسبت به نرخ فروش آن در روز قبل افتی ۳ دلاری داشت.

فولادسازان هندی به کاهش بهای این محصول تا محدوده ۲۷۵ تا ۳۰۰ دلار فوب استرالیا ظرف یک ماه پیش‌رو امیدوار بوده و از این روز از خرید اجتناب می‌کنند.

در حال حاضر زغال متالورژیک با کیفیت بالا با مبدا ایالات متحده و تحویل هند با نرخ ۳۶۵ دلار به ازای هر تن در دسترس فولادسازان هندی است و این موضوع از عقبگرد بهای زغال استرالیا حمایت می‌کند.

پلتس بهای هر تن زغال متالورژیک تحویل بنادر چین را نیز برای روز جمعه دهم مارس با ثبت کاهش روزانه یک دلاری برابر 341 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. درحالی که دارندگان زغال در بنادر چین خواهان فروش محصول خود با نرخی بالاتر هستند، متقاضیان از پذیرش قیمت‌های اعلامی خودداری می‌کنند و به این ترتیب از حجم فروش زغال متالورژیک استرالیا تحویل بنادر چین کاسته شده است.

افزایش عرضه قراضه را ارزان کرد

قیمت قراضه وارداتی ترکیه در 10 مارس کاهش یافت. پلتس از انعقاد ۳ قرارداد فروش قراضه با مبدا اروپا و با نرخی در محدوده ۴۴۰ تا ۴۶۰ دلار به ازای هر تن خبر داد و به این ترتیب پلتس بهای قراضه وارداتی به ترکیه تحویل این کشور را با ثبت کاهش روزانه ۴.۲۵ دلاری برابر ۴۵۷ دلار و ۷۶ سنت ارزیابی کرد.

با این وجود بسیاری از جمع‌اوری کنندگان قراضه می‌گویند فروش محصول با نرخی کمتر از ۴۶۰ دلار، فاقد سود است و این موضوع مانع افت بیشتر بهای قراضه صاداراتی به ترکیه می‌شود.