به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه، 5 اردیبهشت 1402،  شاخص بورس  تهران 42 هزار و 237 واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح 2 میلیون و 368 هزار و 830 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با رشد 12 هزار و 995 واحدی در رقم 781 هزار و 483 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با رشد 462 واحدی به رقم 29 هزار و 518 واحد رسید. شاخص هم وزن در  فرابورس  هم روند صعودی داشت و با افزایش 3 هزار و 308 واحد به سطح 140 هزار و 335 واحد رسید. 

افزایش ورود پول حقیقی به بورس 

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هفتمین روز کاری متوالی مثبت شد و 954 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد که نسبت به دیروز افزایش 72 درصدی داشته است. 

امروز نماد شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) با 416 میلیارد تومان بیشترین ورود پول را داشت. پس از شاراک، نمادهای امین، فباهنر و اپال بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای حکشتی، وکغدیر، کالا، گلدیرا و خودرو اختصاص داشت. 

بورس

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 58 هزار و 778 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 33 هزار و 844 میلیارد تومان بود که 58 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 32 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 19 هزار و 953 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد امین (شرکت تأمین سرمایه امین) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 569 میلیارد تومان بود. 

پس از امین، شاراک بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد ثشاهد و گلدیرا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد یک میلیارد و 876 میلیون و 814 هزار و 862 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

نمادهای پیشران بورس

امروز نمادهای کگل، فملی، فارس و فولاد بزرگان سبزپوش بازار بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل حکشتی، وغدیر و سیتا نمادهایی بودند که اثر کاهنده بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای مارون، شگویا و صبا بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و نمادهای تجلی، خدیزل و دماوند بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز ثشاهد بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و امین در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، گلدیرا و گدنا بیشترین تراکنش را داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات سه‌شنبه، 192 نماد صف خرید داشتند و 14 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 25 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 212 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 26 درصدی به 54 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس