به گزارش اکوایران، در حالی ماه آوریل به پایان رسید که سنگ‌آهن، کاهش ماهانه 17 درصدی را به ثبت رساند و برای مدت کوتاهی به زیر 100 دلار به ازای هر تن سقوط کرد. این بیشترین عقبگرد ماهانه نرخ این محصول پس از  ماه اکتبر بود.

پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین در روز جمعه 28 آوریل را با ثبت رشد نرخ روزانه 0.4 درصدی برابر 106 و  50 سنت ارزیابی کرد. اگرچه همچنان نرخ سنگ‌آهن معیار پلتس بالای مرز 100 دلار نوسان دارد، اما  نگرانی از بروز رکود در بخش ساخت‌وساز چین باعث شده تا معاملات سنگ‌آهن از سکه بیوفتد.

روز پنجشنبه 27 آوریل، یکی از واحدهای گروه فولاد بائوو در چین گفت که بازار داخلی و جهانی برای فولادسازان مطلوب نیست؛ تقاضا برای محصولات فولادی در چین ظرف ماه‌های آینده همچنان کاهشی خواهد بود. انجمن آهن و فولاد چین معتقد است که فولادسازان این کشور پس از طی یک دوره ناامیدکننده تقاضا باید از میزان تولید خود بکاهند.

سطح موجودی فولاد در کارخانه‌های بزرگ چینی در اواسط آوریل در مقایسه با اوایل آوریل افزایش یافته است، این در حالی است که از میزان تولید روزانه این فلز کاسته شده است.

شرکت واله به‌عنوان دومین تولیدکننده برتر سنگ‌آهن در دنیا، نیز می‌گوید که مشتریان این شرکت در شرایط کنونی ترجیح می‌دهند تا مشخص شدن وضعیت بازار مسکن در چین از خرید اجتناب  کنند. با این وجود این شرکت همچنان بر این باور است که رشد تقاضا برای سنگ‌آهن اندکی بیش از رشد عرضه آن در سال جار یباشد.

سنگ‌آهن در معاملات آتی بورس کالای دالیان ظرف ماه اکتبر کاهشی 17 درصدی داشت؛ این در حالی بود که میزان افت بهای این محصول در ماه اکتبر 2022 برابر 17.7 درصد بود.

در این شرایط برخی فولادسازان چینی  معتقدند  که وضعیت بازار فولاد چین در ادامه سال 2023 به مراتب دشوارتر می‌شود.

آوریل تا ژوئن به شکل سنتی زمان سنتی اوج‌گیری  فعالیت ساخت‌وساز در چین است؛ اما عدم رشد فعالیت ساخت‌وساز متناسب با انتظار در این ماه باعث شده تا سنگ‌آهن از اواسط ماه آوریل وارد مسیر کاهش  نرخ سنگینی شود.