به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه، 21 خرداد 1402،  شاخص بورس  تهران 6 هزار و 853 واحد نسبت به روز کاری گذشته افت کرد و تا سطح 2 میلیون و 208 هزار و 206 واحد پایین آمد. بدین ترتیب شاخص کل به فاصله 8 هزار واحدی سقوط به کانال 2 میلیون و 100 هزار واحدی رسید.

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با کاهش 2 هزار و 180 واحدی در رقم 748 هزار و 632 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با ریزش 29 واحدی به رقم 28 هزار و 31 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با رشد 23 واحد به سطح 137 هزار و 607 واحد رسید. 

سومین روز خروج پول حقیقی از بازار سهام

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای سومین روز کاری متوالی منفی شد و 328 میلیارد تومان  پول حقیقی از بازار سهام  خارج شد. امروز نماد وبملت بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 57 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای خساپا، خکمک و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی  به نمادهای ثمسکن، والماس و زفجر اختصاص داشت.

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای میدکو، فولاد و فملی نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل فارس، وبملت و شپدیس نمادهایی بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای دی، صبا و مادیرا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای آریا، وسپهر و عالیس بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز پی‌پاد بیشترین تراکنش را داشت و وکغدیر و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز زفجر، دی و عالیس بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 10 هزار و 999 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 545 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 10 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 7 هزار و 479 میلیارد تومان رسید. 

بورس

جدول معاملات 

در معاملات امروز نماد وبملت (بانک ملت) بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 207 میلیارد تومان بود. 

پس از وبملت، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و دی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خگستر و سصفها در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و 142 میلیون و 668 هزار و 314 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 104 نماد صف خرید داشتند و 64 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 6  درصدی نسبت به روز کاری قبل به 779 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 83 درصدی به 280 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس