به گزارش اکوایران، شاخص کل بورس تهران در این چند وقت اخیر برای چندمین بار روی عدد 2 میلیون واحدی شاهد نوسان‌های ریز و درشتی بود.

بازار امروز را می‌توان بازار سبز گروه خودرویی نامید بازاری که در آن نمادهای مثل خزامیا، خساپا و خودرو خوش درخشیدند و رخ سبزی را به نقشه بازار زدند ارزش معاملات این گروه در بازار امروز حوالی 645 میلیارد تومان بود و فلزات اساسی بعد از آن با اینکه حدود نیمی از ارزش بازار گروه خودرویی را داشت؛ اما رخ سبز ادامه داری را بر نقشه زدند و رشد بیش از 39 هزارواحدی شاخص بورس تهران را می‌توان مدیون این دو گروه دانست. ارزش معاملات گروه فولادی در حدود 311 میلیارد تومان ثبت شد.

در این روزها مصاحبه علی‌آبادی، وزیر صمت با صداوسیما به‌سرعت در بازار دست‌به‌دست می‌شود و بر این نکته تأکید دارد که بایستی به سمت اقتصاد بازار حرکت کرد. او گفته که در اقتصاد بازار، با تنوع و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، همه موارد تنظیم خواهد شد. 

وی همچنین درباره قیمت خودروهای مونتاژی گفت: ما تعیین قیمت نمی‌کنیم، خودروها بر اساس قواعدی تعیین قیمت می‌شوند. این موضوع در کنار خبر رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مورد به‌زودی محصولات هیوندا، خودروهای جتا، نیسان و تویوتا وارد بازار می‌شوند و سرعت‌بخشیدن به ترخیص کالاها تأثیر مثبتی بر بازار خواهد گذاشت و اتفاقات خوبی در آینده در بازار خودرو به وجود خواهد آمد باعث شد تا نگاه معامله‌گران به بازار در این روزها و پس از چند روز تعطیلات اجبار کمی متفاوت‌تر باشد.

امیرمهدی صبایی، نیز که با تازگی به‌عنوان سخنگوی سازمان بورس انتخاب شده است از انجام اقدامات لازم برای راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در بورس کالا خبر داد و گفت: راه‌اندازی این معاملات در اولویت فعالیت‌های سازمان بورس قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود اصلاحات لازم در دستورالعمل این معاملات تا شهریورماه به تصویب هیئت‌مدیره سازمان بورس برسد.

همچنین عرضه اولیه سهام شرکت توسعه فن افزار توسن در نماد معاملاتی «فن افزار» که قرار بود در روز چهارشنبه هفته گذشته صورت پذیرد در روز دوشنبه ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲ انجام خواهد شد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

خیلی از اهالی تکنیکالیست در بازار اوراق بهادار تهران از هفته پیش در انتظار شکست خط روند نزولی در اندیکاتور RSI  بودند و این اتفاق در یکی دو روز گذشته رخ داد. تا سطح حمایتی محدوده 2 میلیون واحدی (البته با کمی اغماض و شکست‌های غلط) که از سویی با خط میانی کانال صعودی فرضی در یک راستا قرار داشت به‌عنوان حمایت شاخص کل شناخته شود و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از این حوالی روند خود را تغییر دهد .

از طرفی افراد بدبین همچنان بر طبل عدم برگشت شاخص کل به اعداد و ارقام بالاتر می‌کوبند و عده‌ای نیز بر این باور هستند که موج‌های اصلاحی در قالب سه موج شدید نزولی و دو موج‌کوتاه صعودی (5 موجی) به پایان رسیده است و باید به اعداد و ارقام بالاتری برای شاخص فکر کرد. تداوم دولتی‌ها بر سر تعیین نرخ خوراک گاز و سوخت صنایع این موضوع را به بازار القا کرده است که به‌احتمال‌قوی با افزایش نرخ دلار همراه خواهیم شد. دلار در بازار آزاد اعداد بالاتر از 50 هزار تومان را مجدداً به خود دیده است.

در صورتی که شاخص روند صعودی را برای روزهای آتی انتخاب کرده باشد اعداد 2.1 و 2.2 میلیون واحدی را به‌عنوان مقاومت‌های کوتاه‌مدت خود پیشِ رو دارد همچنین مقاومت میانگین 55 روزه که از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است.

کل