به گزارش اکوایران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری بار دیگر مسیر نزولی را انتخاب کرد و با افت 9931 واحدی به رقم 2.110.336 واحدی رسید تا میزان افت از ابتدای بهمن ماه تا روز جاری رقم منفی 2.44 درصدی باشد و همچنین میزان بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال جاری رقم مثبت 5.62 درصدی است.

این رقم و بازدهی از سقف سال 1399 (مردادماه) تاکنون صفر ثبت شده است. ارزش معاملات در روز جاری نیز حوالی حدود 5 هزار  و 195 میلیارد تومان ثبت شد تا ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران همچنان در 7327 هزار میلیارد تومانی باقی مانده باشد.

گروه انبوه‌سازی در ارزش معاملات چند روزی است که گوی سبقت را از گروه خودرویی ربوده است و در رتبه اول برترین ارزش معاملاتی صنایع قرار دارد این گروه با ارزش معاملاتی در حدود 366 میلیارد تومانی جایگاه اول را دارد و گروه خودوریی با ارزش معاملاتی 318 میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده است.

قیمت دلار در بازار آزاد در این چند روزه و با توجه به شرایط سیاسی و منطقه ای ایجاد شده روند صعودی را به خود گرفته است و ارقام بالاتر از 59 هزار تومان نیز دیده می شود.

قیمت  طلا 18 گرم نیز که در ابتدای بهمن ماه رقمی نزدیک به 2 میلیون و 680 هزار تومان برای هر گرم را به خود دیده بود از ابتدای صبح روز جاری رقمی بیش از 2 میلیون و 900 هزار تومان را به خود دید.

گروه خودروسازی سایپا نیز اعلام کرده است که  خودرو زوتی DL۵ مدل ۲۰۲۳ با قیمت یک میلیارد و ۵۹ میلیون تومان با موعد تحویل ۹۰ روزکاری را به مناسبت دهه فجر به فروش می‌رساند. همچنین طرح فروش فوق العاده خودرو های سایپا، ویژه دهه فجر ۱۴۰۲ از روز پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه با عرضه سه محصول از خانواده اطلس و کوییک آغاز می‌شود.موعد تحویل این خودرو ها نیز در طرح فروش فوق‌العاده 90 رو کاری است و در طرح پیش فروش هفته چهارم مرداد و شهریور و مهر ماه سال 1403 عنوان شده است.

روزنماه دنیای اقتصاد هم نوشت که شبکه خبری سی‌ان‌ان با استناد به اظهارات مقامات آمریکایی در مدت‌زمان سپری‌شده پس از کشته شدن نظامیان آمریکایی در حمله پهپادی در خصوص اقدامات احتمالی پیش‌رو، نوشت که حمله به ایران یکی از نامحتمل‌ترین گزینه‌ها است.

کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ‌سفید: ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم. ما به دنبال درگیری بزرگ‌تر در خاورمیانه نیستیم. در حقیقت تمامی اقدامات رئیس‌جمهور (بایدن) با هدف تنش‌زدایی و تلاش برای کاهش تنش‌ها طراحی شده است.

اما نخست‌وزیر قطر گفت امیدوار است که واکنش ایالات متحده به حمله پهپادی که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن شد، پیشرفت‌هایی که برای دستیابی به توافق جدید میان رژیم صهیونیستی و حماس برای آزادی گروگان‌ها حاصل شده است را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی در خصوص حساب های تجاری این طور گفته است که فعالان اقتصادی مطلع باشند که وجوه غیردرآمدی به حساب‌های تجاری واریز نشود؛ چراکه درآمد تلقی می‌شود.

همچنین با تصمیم بانک مرکزی شیوه نامه حراج حضوری شمش طلا با تغییراتی همراه شده که طبق آن شرایط جدید خرید خرد و عمده ی شمش طلا در این حراج ها تشریح شده است. در شرایط جدید متقاضی خرید می‌تواند در حراج خرد حداقل یک و حداکثر ۵ قطعه شمش طلای یک کیلوگرمی خرید کند؛ سقف خرید خرد در هر هفته تقویمی، صرفا ۵ قطعه شمش طلای استاندارد خواهد بود.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس اوراق بهادار تهران 

عملا شاخص کل با تغییرات کم در نمادهای بزرگ خود مواجه شده است و بازار خیلی به این نمادها توجهی ندارد و این طور می‌توان برداشت کرد که عملا معاملات نمادهای کوچک بازار (شاخص هم وزن) در بازار بیشتر مشهود است.

بازار و اهالی بازار همچنان به عملکرد سازمان بورس اوراق بهادار تهران گله دارند. اما بازار با وجود اینکه با افت هایی در این چند روز مواجه شده است. اما همچنان در محدوده های حمایتی میانگین 55 روزه خودش قرار دارد ولی ترس از اقدامات و شرایط سیاسی در منطقه اجازه نمی‌دهد تا بازار سرمایه قد علم کند.

به هر حال بازار می‌تواند در این محدوده‌های از منظر تکنیکالی حمایت بشود و به روند صعودی خودش برگردد اما در صورتیکه شاخص این سطح را از دست بدهد کار برای بازار خیلی سخت میشود اتفاقی که برای محدوده 2.2 میلیون واحدی در نیمه اول سال جاری برای شاخص افتاد ممکن است با عدم حمایت شاخص در 2.1 میلیون واحدی تکرار بشود.

کل